Horlama ve obstrüktif sleep apne sendromu hastalarında damak radyofrekans uygulanması etkinliğnin değerlendirilmesi
Evaluate the possible efficacy of radiofrequency application to the palate at the patients with snoring and mild obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 266712
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK MERİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı basit horlama ve hafif OSAS tanısı alan hastalarda, yumuşak damağa ısı kontrollü radyofrekans doku ablasyonu tedavisinin etkinliğini epworth uyku skalası ile değerlendirmektir.Materyal ve metot: Bu çalışma Mart 2008 ve Nisan 2010 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi K.B.B. bölümüne başvuran hastalar ile yapılmıştır. Basit horlama ve hafif obstrüktif uyku apne sendromu olan 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Bunlardan 13 kişide horlama varken, diğerlerinde hafif OSAS mevcuttu. Uygulamalar lokal anestezi altında yumuşak damağın üç bölgesine yapıldı. Değerlendirmeler uygulama öncesinde ve altıncı haftada yapıldı. Hastalar EUS ile değerlendirildi. EUS ölçümleri arasındaki farklılığın istatistiksel karşılaştırılmasında eşleştirilmiş t-testi, hafif OSAS ve basit horlama grupları arasındaki EUS ortalamaları arasındaki farklılığın analizinde ise bağımsız t-testi analizi kullanıldı.Bulgular: Ortalama EUS değeri anlamlı olarak 10,5 ±2,4'den 8,4±2,1'e düştü.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to evaluate the possible efficacy of temperature-controlled radiofrequency ablation applied to the soft palate with the Epworth sleepiness scale in patients with simple snoring and mild obstructive sleep apnea syndrome. (OSAS)Material and method: This research was conducted with the patients who applied to Otorhinolaryngology Department of Dicle University Medical Faculty in the period between March 2008 and April 2010. 30 patients with simple snoring and mild obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) were included in this study. 13 of them have simple snoring and others were mild OSAS. Applications were performed on three areas of the soft palate under local anesthesia. Evaluations were made before and at the sixth week after treatment. The patients were evaluated with the Epworth Sleepiness Scale (ESS). Epworth sleepiness scale scores were analyzed using paired-samples T test. The differences of mean ESS scores between mild OSAS and simple snoring patients were analyzed using independent samples T test.Results: Mean ESS scores significantly decreased from 10,5 ±2,4 to 8,4±2,1 (p< 0,05). There was more meaningful decrease at mean ESS scores with the patients mild OSAS rather than simple snoring patients after treatment (p< 0,05).Conclusion: Temperature-controlled radiofrequency ablation is effective in selected patients with simple snoring and mild obstructive sleep apnea syndrome. Temperature-controlled radiofrequency ablation is an effective, minimally invasive treatment technique with low complication risks.