Trabzon ilinde yaz dönemi boyunca yüzme ve basketbol kursuna katılan 8-15 yaş arası çocukların vücut ölçülerinin, herhangi bir kursa katılmayan yaşıtlarıyla karşılaştırılması
In trabzon, during summer season play basketball and swimming between the age 8-15 of the boys and girls antropometric features, comparison of same age sunset boys and girls who do not participated such kind of activites
- Tez No: 266740
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ALİ ÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Spor, Anatomy, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı; büyüme çağında olan ve yüzme ve basketbol ile ilgilenen 8-15 yaşları arası erkek ve kız çocuklarının antropometrik özelliklerinin, aynı yaş grubundan olan ve herhangi bir kursa gitmeyen yaşıtlarının aynı özellikleri ile karşılaştırarak, 10 haftalık bir sürede bu özellikler üzerinde ne gibi etkileri olduğunu ortaya koymaktır.Büyüme evresindeki çocuklarda vücudun değişik bölgelerindeki ölçümlerde devamlı bir hareketlilik bulunmaktadır. Bu ölçüm farklılıklarına genetik, spor, beslenme gibi çeşitli faktörler etki etmektedir. Bu çalışmada Trabzon'da yaz dönemi boyunca yüzme ve basketbol kurslarına katılan ve katılmayan 8?15 yaş arası çocuklarda vücudun değişik bölgelerinde 10 hafta arayla antropometrik ölçümler yapılarak, elde edilen ölçümsel değişimler gruplar arasında karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizler (Student-T Test ve Mann Whitney-u) SPSS 11.5 kullanılarak yapılmıştır.Sonuç olarak basketbol ve yüzme kurslarına katılanlar arasında fazla bir fark bulunmazken, her iki sporu yapanlarda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılıklar bulunduğu tespit edilmiştir. Bu da gelişim döneminde spor yapmanın vücut gelişimine etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the investigation: At the grow period, play basketball and swimming between the age 8-15 of the boys and girls anthropometric feature, at the two month period same age sunset boys and girls same feature boys and girls comparison, at the two month how to influence the features, to take out.The measurements of the part of the body during growth of children are always variable. Some factors such as genetics, sports, nutrition, cause these variation. In this study, Anthropometric measurements of body parts of children aged between 8-15 years old with participated summer school including basketball, swimming activities and not participated such kind of activities during summer in Trabzon were compared. Statistical analyses (student-t test and mann whitney-u) were carried out using SPSS 11.5 for Windows.It was determined that there was no important difference between the children who participate basketball and swimming courses and who not. But, there were important differences in measurements of body parts between children those who do not participate any school for basketball, swimming and those who participate both of basketball and swimming activities. Consequently, it is thought that sports influences the body measurements during growth.