Malign plevral efüzyonların tedavi etkinliğinin incelenmesi
Examining the effectiveness of the treatment of malignant pleural effusions
- Tez No: 266739
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ONAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
AMAÇ: Kliniğimizde gerçekleştirilen malign plevral efüzyonlu hastaların plöredez sonuçlarının etkinliğini incelemeği amaçladık.GEREÇ VE YÖNTEM: Dicle Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda haziran 2003- mart 2010 arasında 105 malign plevral efüzyonlu hastaya palyatif olarak plöredezis yapıldı. Hastaların 58'i (%55.2) kadın, 47'i (%44.8) erkeke idi. Yaş aralığı 25 ile 96 arasında idi. (Ortalama yaş 56.19). Efüzyon 52 hastada sağ tarafta (%49.5), 44 hastada sol tarafta (%41.9) ve 9 hastada bilateral idi (%8.5). Tüp torakostomi ile talk süspansiyon 48 hastaya (%45.7) yapıldı. Tetrasiklin ile plöredez 27 (%25.7) hastaya kullanıldı. 26 hastaya (%24.7) torakoskopik talk pudra yapıldı. 4 hastaya plörektomi yapıldı. VATS tüm hastalara genel anestezi altında yapıldı. Plöredezis işlemi 4 gr. steril asbestsiz talk ile yapıldı. Göğüs tüpü, sıvı drenajı 100cc/24 h altına indiğinde çıkartıldı.BULGULAR: Primer maligniteleri 42 hasta MPM (%40), 26 hasta meme kanseri (%24), 20 hasta KHDAK (%19), 3 hasta GIS malignitesi, 2 hasta böbrek kanseri, 2 hasta over kanseri, 1 hasta nörojenik tümör, 1 hasta ise lenfoma tanılı idi.Plöredezis başarı oranları; VATS talk pudra ile %96.1, talk bulamaç ile % 70.8 ve tetrasiklin ile %70.3 idi. Plöredezis başarısında plevral LDH değeri etkili bulundu (p< 0.05). VATS ile talk pudra yöntemi diğer yöntemlerden daha etkili olduğu anlamlı görüldü (p< 0.05).SONUÇ: VATS ile talk pudra uygulaması, yüksek oranda plöredezis başarısı ve nefes darlığında belirgin azalma ile uzun süreli kontrol sağlayan etkili ve güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: The aim of this study was to analyze the results of pleurodesis for malignant pleural effusion performed in our departmentPATIENTS AND METHODS: From June 2003 to March 2010, a series of 105 patients with malignant pleural effusion underwent a palliative pleurodesis, in Dicle University Faculty of Medicine Department of Thoracic Surgery. There were 58 females (55.2%) and 47 males (44.8%), ranging in age from 25 to 96 years (mean age: 56.19 years). The effusion was on the right side in 52 patients (49.5%), on the left side in 44 (41.9%), and bilateral in 9 (8.5%).Talc slurry with tube thoracostomy was performed for 48 patients (45.7%). Tetracycline was used for pleuredesis for 27 patients (25.7%). Twenty-six (24.7%) patients were underwent thoracoscopic talc poudrage. Pleuroctomy was performed in four patients. Video-thoracoscopy was performed under general anaesthesia in all patients. Pleurodesis was produced by instillation of 4g of sterile asbestos-free talc. The chest tube was removed when fluid drainage was less than 100 ml/24 h.RESULTS: Primary malignities were as follows; 42 (40%) malignant pleural mesothelioma, 26 (24%) breast cancer, 20 (19%) NSCLC, 3 GIS malignancy, 2 SCLC, 2 renal malignancy, 2 ovary tumours, one neurogenic malignancy, one lymhoma. The diagnosis was not possible in six patients. Pleurodesis success rate was 96.1 % for VATS talc poudrage, 70.8 % for talc slurry, and 70.3% for tetracycline.