Normal ve patolojik plasentalarda hücre siklusu proteinlerinden PCNA, Ki67, siklin D3, p27 ve p57'nin immünohistokimyasal dağılımı
Immunohistochemical distribution of cell cycle proteins PCNA, Ki67, siklin D3, p27 and p57 in normal and pathological placentas
  1. Tez No: 266742
  2. Yazar: GÖZDE ÜNEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN TÜRKAY KORGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Plasenta, anne ile fetüs arasındaki birçok metabolik aktiviteyi düzenleyen bir organdır. Bu nedenle fetal gelişim, plasental gelişime bağlıdır. Plasental gelişim trofoblast hücrelerinin koordineli olarak proliferasyonuna, differensiyasyonuna ve invazyonuna bağımlı olaylar serisidir. Ancak bu olayları kontrol eden hücre siklusunda görevli proteinler hakkında bilinenler oldukça sınırlıdır.Plasenta dokusundaki proliferasyonun preeklampsi (PE), diyabet ve intrauterin büyüme geriliği (IUGR)'nden nasıl etkilendiği henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu yüzden bu çalışmada normal, preeklamptik, diyabetik ve IUGR'lı plasentalardaki differensiyasyon, proliferasyon ve apoptoz mekanizmalarında PCNA, Ki67, siklin D3, p27 ve p57 gibi hücre siklusunda görevli proteinlerin immünohistokimyasal lokalizasyonları incelendi.Çalışmada 3 preeklampsi, 3 diyabet, 3 IUGR ve 3 normal gebelik olgusuna ait toplam 12 insan term plasentası kullanıldı. Rutin doku takibi sonucunda dokular parafine gömüldü. Gömülen doku örneklerinden hazırlanan kesitler immünohistokimya yöntemi ile PCNA, Ki67, siklin D3, p27 ve p57 antikorlarıyla boyandı ve ışık mikroskobunda incelendi.PCNA, Ki67 ve siklin D3 boyanma yoğunlukları, PE ve diyabet gruplarının villuslarında kontrole göre anlamlı şekilde artarken, PE grubunun bazal plaklarında da anlamlı şekilde azaldı. PE plasentaların tüm bölgelerinde p27 ve p57'nin boyanma yoğunlukları anlamlı şekilde arttı. Diyabetik grubun koryonik plaklarındaki p27 ve p57'nin boyanma endeksleri ise kontrole göre anlamlı şekilde azaldı. IUGR grubuna ait plasentaların tüm bölgelerinde ise PCNA, Ki67 ve siklin D3 boyanma yoğunlukları kontrole göre anlamlı şekilde azaldı. IUGR grubunun villuslarındaki ve koryonik plaklarındaki p27 boyanma yoğunluğu anlamlı şekilde artarken p57 boyanma yoğunluğu da IUGR grubunun tüm bölgelerinde kontrole göre anlamlı şekilde fazlaydı.Sonuç olarak hücre siklusuna ait proteinlerden PCNA, Ki67, siklin D3, p27 ve p57 normal ve patolojik plasenta gelişiminde rol almaktadır. Bu proteinlerin patolojik plasentalardaki immünoreaktiviteleri ile plasentaların büyüklükleri arasında ilişki mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The placenta is a regulator organ for many metabolic activities between mother and fetus. Therefore fetal growth is directly related to the placental development. Placental development is a series of events that depend on the coordinated action of trophoblast cells? proliferation, differentiation and invasion. Studies on cell cycle related proteins which control these events are fairly limited.How placental tissue proliferation is affected by preeclampsia (PE), diabetes and intrauterine growth retardation (IUGR) is not exactly known yet. Therefore in this study, the immunohistochemical localizations of cell cycle related proteins like PCNA, Ki67, cyclin D3, p27 and p57 in the differentiation, proliferation and apoptosis mechanisms of normal, preeclamptic, diabetic and IUGR placenta were investigated.In the study, a total of 12 human term placentas consisting of 3 preeclamptic, 3 diabetic, 3 IUGR and 3 normal pregnancy placentas were used. After routine tissue processing, tissues embedded in paraffin. Tissue sections prepared from the embedded tissue samples were stained via immunohistochemistry with PCNA, Ki67, cyclin D3, p27 and p57 antibodies and were examined by light microscopy.Comparing to control placentas, PCNA, Ki67 and cyclin D3 staining intensities were significantly increased in villous parts of PE and diabetes groups while significantly decreased in basal plates of PE group. In chorionic plates, p27 and p57 staining intensities were significantly increased in PE group whilst decreased in diabetic group. In all parts of IUGR placentas, PCNA, Ki67 and cyclin D3 staining intensities were significantly reduced. p27 staining intensity of IUGR group was significantly increased in villous and basal plates and p57 staining intensity was increased significantly in all parts of IUGR placentas as well.In conclusion, cell cycle related proteins PCNA, Ki67, cyclin D3, p27 and p57 play roles in normal and pathological placental development and there is a relation between the immunoreactivity of these proteins and the size of placentas.