Çocukluk çağı Helicobacter pylori enfeksiyonu tedavisinde Ardışık tedavi ile Standart üçlü tedavinin etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of sequential treatment with standart triple therapy for Helicobacter pylori eradication in children
- Tez No: 266796
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN KANSU
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Helicobacter pylori (H.pylori) enfeksiyonu tedavisinde son yıllarda en sık kullanılan standart üçlü tedavinin etkinliği tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de azalmaktadır. Özellikle İtalya'da erişkin ve çocuklarda H.pylori eradikasyonunda 10-günlük ardışık tedavinin %95 başarılı bulunduğu bildirilmektedir. Ardışık tedavinin Türk çocuklarında Helicobacter pylori enfeksiyonu tedavisindeki rolü ile ilgili bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma ile H,pylori eradikasyonunda standart üçlü tedavi ile ardışık tedavinin etkinliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Pediatrik Gastroenteroloji polikliniğine epigastrik karın ağrısı ve/veya dispeptik yakınmaları (bulantı, kusma, doygunluk hissi, midede yanma, karında gaz, aşırı geğirme vb) ile başvuran ve H. Pylori enfeksiyonu olabileceği düşünülen hastalara üst gastrointestinal sistem endoskopisi ve üre nefes testi yapılmıştır. Histopatolojik incelemesi ve üre nefes testi pozitif bulunan olgular H.pylori enfeksiyonu olarak kabul edilmiştir. Son 4 hafta içerisinde antibiyotik, proton pompa inhibitörü kullanan, antibiyotiklere karşı allerji öyküsü olan olgular çalışmaya alınmamıştır.Birinci gruptaki oluşturan 45 hastaya (erkek [ 51.1%] ortalama yaş ± SD; 12.4± 3.2) Standart üçlü tedavi; Klaritromisin(15 mg/kg/gün, iki hafta) + amoksisilin( 50 mg/kg/gün, iki hafta)+ proton pompa inhibitörü (omeprazol) (1 mg/kg/gün, 1 ay) verilmiştir.İkinci grubu oluşturan 43 hastaya (erkek [46.5%]; ortalama yaş ± SD; 11.3±3.0 ise 5 gün süreyle amoksisilin(50 mg/kg/gün) + omeprazol (1 mg/kg/gün) ve ardından 5 gün süreyle daha klaritromisin (15 mg/kg/gün) + metronidazol (20 mg/kg/gün) + omeprazol (1mg/kg/gün) şeklinde düzenlenen Ardışık tedavi uygulanmıştır.Her iki grubun tedavisinin bitiminden 4 ile 6 hafta sonra Üre nefes testleri tekrar edildi ve negatif bulunan hastalarda, H.pylori eradikasyonunun sağlandığı kabul edildi.Bulgular: Standart üçlü tedavi alan grupta 45 hastanın 23'ünde (%51.1), Ardışık tedavi alan 43 hastanın 34'ünde (%79.1) H.pylorinin eradike edildiği saptandı. İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı.(p=0.012)( % 95 CI:0.63-0.89).Sonuç: Çocukluk çağı H.pylori enfeksiyonunun eradikasyonunda Ardışık tedavi, Standart üçlü tedaviye göre daha başarılı bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The efficacy of standart triple tretment is decreasing worldwide including Turkey. Nevertheless, an eradication rate of 95% with a novel 10 day sequential treatment in adults and children has been reported by the authors in Italy. Hovewer, the role of sequential therapy for Helicobacter pylori eradication in Turkish children is not reported previously. The aim of the study was to investigate the Helicobacter pylori eradication rate of the sequential treatment and compare it with that of the standart triple therapy regimen.Methods: The children admitted with the symptoms of epigastric pain and/or dyspeptic symptoms (nausea, vomitting, early satiety, epigastric burning, overflow, belching) to Ankara Üniversity, Faculty of Medicine, Pediatric Gastroenterology department underwent endoscopy and C14 urea breath test. Patients were considered H.pylori enfection if the results of two test were positive.The patients used proton pump inhibitors and/or antibiotics in the previous 4 weeks and has known allergy to antibiotics were excuded from the study.The first group, consisted of 45 children (boys[ 51.1%] mean age ± SD; 12.4± 3.2) received standart triple therapy claritromysin (15 mg/kg/day, 2 weeks) + amoksisilin (50 mg/kg/day, two weeks)+ proton pump inhibitor(omeprazole) (1 mg/kg/day, 1 month) .The second group, consisted of 43 children (boys [46.5%]; mean age ± SD; 11.3±3.0) received sequential treatment omeprazole(1 mg/kg/day) plus amoxicillin (50 mg/kg/day) for 5 days, clarithromycin (15 mg/kg/day) plus metronidazole (20 mg/kg/day) plus omeprazole for 5 days .Eradication was assessed by C 14- urea breath test 4- 6 weeks after therapy.Results: Helicobacter pylori eradication was achieved in 23 of 45 children receiving standart triple therapy (51%) and in 34 of 45 children receiving sequential treatment (79.1%). p= 0.012(95 % CI:0.63-0.89).Conclusions: Sequential therapy was associated with a higher eradication rate of Helicobacter pylori compared with standart triple therapy in children in our study.Key words Helicobacter pylori, childhood, sequential therapy, standart triple therapy