Çocukluk çağı lösemilerinde HLA doku grubu sıklığı ve HLA tam uygun allojenik kemik iliği nakli uygulanan hastalarda prognozla ilişkisi
HLA frequency in childhood leukemias and prognosis of patients who had HLA identical bone marrow transplantations
- Tez No: 132350
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÇARİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
VI.OZET Bu çalışmada çocukluk çağı lösemileri grubuna dahil ALL (110), AML(90), KML (17) tanılan olan 217 hasta, AKİT yapılan 57 lösemili çocuk ve sağlıklı gönüllü verici olarak başvuran 100 kontrolden kan örnekleri alındı. Toplam 374 kan örneğinde I. Sınıf HLA antijenleri Terasaki mikrolenfositetoksisite yöntemi ile,II sınf HLA alelleri DNA tiplendirme yöntemlerinden birisi olan PCR-SSP yöntemi ile araştırıldı. Bu yöntemlerden serolojik olanda lenfositler izole edilerek; HLA-A ve B antikorlarım içeren 144 kuyulu plak kullanıldı. DNA örneklerinin DRB gen bölgeleri 24 primer çiftleri kullanılarak PCR-SSP yöntemi ile araştırıldı. PCR ürünleri %2 Tik gel elektroforezinde yürütüldükten sonra UV altında incelendi ve fotoğraf ile görüntülendi. ALL'li hasta grubunda HLA-DRB1*04 aleli sıklıgının kontrole oranla daha yüksek, HLA-A23 ve HLA-B7 antijeni sıklığının kontrole oranla düşük olduğu, AML'li Hastalarda HLA-B49 antijeninin ve HLA-DRB1*15 alelinin görülme sıklığının kontrole oranla daha fazla olmasına karşın HLA-A11 ve HLA-B38 antijeninin sıklığının kontrole oranla az görüldüğü, ALL'li ve AML'li erkek hastalarda HLA-DRBP04 alellinin sıklığının kontrole oranla yüksek olduğu, KML'li hastalarda HLA-DRB1*04 aleli sıklığının kontrole oranla daha yüksek olduğu tespit edildi. AKİT yapılan hastalardan GVHD geçiren hastalarda HLA-DRB1*04 alel sıklığının fazla, HLA-DRB1*11 in az olduğu, KIT sonrası relaps yapan hastalarda HLA-DRB1*11 alelleri ve HLA-A26 antijeni sık bulunmasına karşın HLA-A2 antijen sıklığının düşük oranda bulunduğu, HLA-A26 ve HLA-B8 antijerderinin sıklık oranının ölenlerde, HLA-A24 antijeni sıklığının ise sağ kalanlarda yüksek oranda olduğu bulundu. 87Sonuç olarak lösemi etyopatogenezine katkıda bulunacağı düşünülen bu çalışma çocukluk çağında ortaya çıkan tüm lösemi tiplerinin HLA doku grupları ile ilişkisini birarada irdeleyen tek çalışma olup, Türk populasyonundaki gen havuzundan alınan çocukluk çağındaki 274 vaka lösemi tiplerinde anlamlı olarak bulunan bazı HLA antijen ve alellerinin bu hastalığa yatkınlık oluşturabileceğini göstermiştir. 88
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY In this study, blood samples were taken from 217 patients who had a diagnosis of childhood leukaemia, ALL (110), AML (90), CML (17), 57 children with leukaemia who underwent ABMT (Allogenic Bone Marrow Transplantation), and 100 controls admitted as healthy volunteers. In a total of 374 blood samples, class I HLA antigens were investigated with the method of Terasaki microlymphocytotoxicity, and class II HLA alleles with the PCR-SSP method which is a DNA typing method. In serological method, lymphocytes were isolated, and a 144-well plate containing HLA-A and HLA-B antibodies was used. DRB gene domains in DNA samples were assessed with the PCR-SSP method using 24 primer pairs. PCR products were subjected to 2 % gel electrophoresis, assessed under UV, and then visualised by taking a photo. The following results were found: (1) the frequency of HLA-DRB1*04 allele was higher and the frequency of HLA-A23 and HLA-B7 antigens was lower in the group of patients with ALL compared to the control group, (2) among patients with AML, the frequency of HLA-B49 antigen and HLA-DRB1*15 allele was higher, whereas the frequency of HLA-A11 and HLA-B38 antigens lower, compared to the control group, (3) the frequency of HLA-DRB1*04 allele was found lower in the male patients with ALL and AML compared to the control group, (4) and among patients with CML, the frequency of HLA-DRB1*04 was found higher compared to the control group. Among patients who underwent ABMT, (1) the frequency of HLA-DRB1*04 allele was higher, but that of HLA-DRB1*11 allele lower in the patients who had experienced GVHD, (2) the frequency of HLA-DRB1*11 allele and HLA-A26 antigen was higher, whereas that of HLA-A2 antigen was lower in the patients who relapsed after BMT, (3) and the frequency of HLA-A26 and HLA-B8 antigens was higher in the patients who were dead, whereas that of HLA-A24 was higher in those who survived. 89As a conclusion, the present study that we suggest it will contribute to knowledge on the etiopathogenesis of leukaemia is the only study which assessed the relation of all the types of leukaemia seen during the childhood stage in 274 cases taken from the genetic pool of The Turkish population with the HLA tissue classes showed that certain HLA antigens and alleles expressed at significant frequency rates led to a predisposition to leukaemia. 90