Diz osteoartritinde Pulse Elektromanyetik Alan Tedavisi (PEMF) ile Transkütanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS) tedavisinin ağrı ve fonksiyonellik üzerine etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of the effects of pulse electromagnetic field therapy (PEMF) and transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) therapy on pain and functionality in knee osteoarthritis
  1. Tez No: 266864
  2. Yazar: MUSTAFA FATİH YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. BURAK TÖNÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bizim çalışmamızın amacı, kullanımı kolay, önemli kontraendikayonu bulunmayan alternatif tedavi yöntemi PEMF'in, diz osteoartritinde ağrı ve fonksiyonel durum üzerine olan etkinliğini araştırmak ve TENS ile karşılaştırmaktır.Amerikan Romatoloji Derneği (ACR) kriterlerine göre `primer diz osteoartriti' tanısı konulmuş, 38 yaş üzerinde olan ve son 1 yıl içinde fizik tedavi programı uygulanmamış 48 semptomatik olgu çalışmaya alındı. Tüm olgular klinik, laboratuvar ve radyografik olarak değerlendirildiHastalar randomizasyon yöntemiyle her biri 24 kişiden oluşan 2 gruba ayrılarak ilk gruba 30 dakika süreyle 100 Hz frekansta TENS terapisi uygulandı. İkinci gruba ise 24 dakika süre ile 50 Hz frekansta, 60 mikrotesla şiddet ile PEMF uygulandı. Olgular, iki hafta boyunca, haftada 5 gün, günde bir seans olmak üzere uygulama yapıldı. Her iki gruptaki olgulara kombinasyon tedavisi olarak 20 dk hotpack ve 1,5 W/cm2 US 6 dk uygulanmıştır.Gruplar (Grup1:Hotpack+US+TENS, Grup2:Hotpack+US+PEMF) tedavi öncesi ve tedavi sonrasında VAS, WOMAC ve Lequesne skalaları ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A Comparison of the Effects of Pulse Electromagnetic Field Therapy (PEMF) and Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) Therapy on Pain and Functionality in Knee Osteoarthritis.Dr. Mustafa F. Yaşar, Master?s Thesis, Bolu, 2010The purpose of our study is to research the effectiveness of PEMF, an easy-to-use, alternative therapy method having no significant contraindications, on pain and functionality in knee osteoarthritis and to compare the results with TENS.48 symptomatic cases over the age of 38 who had no physical treatment programs during the last 1 year and who were diagnosed with `Primary Knee Osteoarthritis? according to American College of Rheumatology (ACR) criteria were included in our study. All of the cases were clinically, laboratory and radiographically evaluated.The patients were divided into 2 groups, each containing 24 persons, by randomization, and TENS therapy was applied at 100 Hz frequency for 30 minutes to the first group. PEMF was applied on the second group for 24 minutes at 50 Hz frequency, with a 60 microtesla magnetic field. The therapy was applied on the cases for two weeks, 5 days a week, and one session a day. 20 dk hotpack and 1,5 W/cm2 US 6 min were applied on cases in both groups as a combination therapy.Groups (Group 1: Hotpack+US+TENS, Group 2: Hotpack+US+PEMF) were evaluated using the VAS, WOMAC and Lequesne scales both before and after the therapy.