Gaziantep ili merkezi ilköğretim okul çocuklarında proteinüri, hematüri ve hipertansiyon sıklığı
Gaziantep province in the central primary school children proteinuria, hematuria, and hypertension frequency
- Tez No: 266865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHAT BÜYÜKÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tam idrar analizi her laboratuarda kolayca uygulanabilen, basit, ucuz ve son derece yararlı bilgi veren bir testtir. Kronik böbrek yetmezliği ve kronik glomerülonefrit başlangıçta asemptomatik proteinüri ve/veya hematüri olarak ortaya çıkabilir. Proteinüri taraması, kronik böbrek yetmezliği gelişme riski tespiti açısından yapılacak taramalarda azalmış renal fonksiyonun güçlü göstergelerinden biridir. Hipertansiyon ileri yaşlarda ortaya çıkan kalp, böbrek, beyin ve damar hastalıkları için temel risk etmenidir ve bazı hastalarda başlangıç çocukluk çağına kadar uzanabilmektedir.Bu çalışmada Gaziantep il merkezinde değişik sosyoekonomik düzeydeki ailelerin çocuklarının öğrenim gördügü ilköğretim okullarında 6?14 yaş aralıgındaki çocuklarda hematüri, proteinüri ve hipertansiyon varlığını tarama yolu ile araştırarak anormalliklerin prevalansını bulmak amaçlandı. Bu çalışma kümeli örnekleme sistemi ile seçilen 8 farklı ilköğretim okulunda 32 sınıf şubesinde gerçekleştirildi. İlk etapta 840 okul çocuğunda sabah ilk idrar örnekleri alınarak, okulda kurulmuş seyyar laboratuarda 0,5-1 dakika içinde dipstick kullanılarak daldırma yöntemi ile proteinüri ve hematüri varlığı araştırıldı. Kan basınçları önkoldan yaşa uygun manşon kullanılarak farklı günlerde yapılan üç ölçümün ortalaması alınarak gerçekleştirildi. Hematüri ve/veya proteinüri saptanan çocuklarda ikinci idrar analizi 2 hafta ve üçüncü kez idrar analizi 3 hafta sonra yapıldı. Elde edilen sonuçlarla Gaziantep il merkezi ilköğretim okul çocuklarında proteinüri, hematüri ve hipertansiyon prevalansı ortaya çıkarıldı ve bu değerlerin klinik diğer parametrelerle bir ilişkisinin olup olmadığı istatistiksel metotlarla analiz edildi. .Proteinüri % 0.23 oranında 2 kişide (2'sı kız) , hematüri %1.07 oranında 9 kişide (5'i kız, 4'ü erkek) ve yüksek kan basıncı % 0.23 oranında 2 kişide (1'ı kız, 1'i erkek) görüldü. Anormal bulgu saptanan öğrenciler ileri tetik ve tedavi için hastaneye çağrıldı.
Özet (Çeviri)
Urinalysis is a simple, cheap test which gives extremely useful information and than can be easily applied in every laboratory. Chronic renal failure and chronic glomerulonephritis initially can be occur as asemphtomatic proteinuria and/or hematüria. Proteinüria screning is one of the most powerful marker of reduced renal function for some scanning which will be applied in order to determining the risk of developing chronic renal failure. Hypertension is the main risk factor for heart, kidney, brain and vascular diseases which occured in older age and for some patients the begining can be seen in the term of childhood.This study is applied in the center of Gaziantep city at different primary schools of which students families have different socioeconomic levels, it is aimed to find out the prevalance of abnormalities by the way of scanning hematuria, proteinuria and hypertension in primary school children betwen the ages of 6-14. This study was realised in 32 classes from 8 different school were chosen to study by the way of cluster sampling system. At the begining, the morning first urine samples were taken from 840 school children, these samples were evaluated in 0.5 to 1 minute by using dipstick in mobile laboratory that was established in school, in this evulation proteinuria and hematuria were analysed. Blood pressure of the children, was measured on the fore arm by age appropriate coupling and determined by taking the avarege of three measurements. Children with abnormal urine result were applied, the second urinalysis test two week later and third urinalysis three weeks later. Result of studies which applied to students in Gaziantep primary schools, are carried out the prevalance of hematuria proteinuria and hypertension and it?s analysed with statistical method, whether there is connection with the other clinic parameters. Proteinuria in urine is 0.23 % in two children (two girls), hematuria 1.07 % in nine children (five girls-four boys) and high blood pressure is determined at a rate of 0.23 % in two children (one boy- one girl). Student who have abnormal results are called for advanced analysis and treatment to the hospital.