Deneysel subaraknoid kanama modelinde gelişen vazospazm üzerine alfa- lipoik asidin etkisi
The effect of alpha-lipoic acid on the development of the vasospazm of experimentel subarachnoid hemorrhage model
- Tez No: 266905
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Ratlarda deneysel subaraknoid kanama (SAK) oluşturup bu model üzerinden biyokimyasal ve histomorfometrik inceleme yaparak, alfa lipoik asit (ALA)'in serebral vazospazma karşı koruyucu etkisini araştırmayı amaçladık.Yöntem: Çalışma 4 grup(G) ve her grupta 7 adet Wistar Albino cinsi rat olacak şekilde planlandı. G1: Herhangi bir girişim uygulanmadı; G2: Subaraknoid Kanama oluşturuldu; G3: Subaraknoid Kanama+ Serum fizyolojik verildi (100mg/kg); G4: Subaraknoid Kanama+ Alfa lipoik asit verildi (100mg/kg). Rat kuyruk arterinden alınan 0,15 cc otolog kan, kranioservikal bileşkeden sisterna magnaya enjekte edilerek subaraknoid kanama oluşturuldu. İlaç dozları günde tek doz şeklinde, toplam iki doz intraperitoneal olarak uygulandı. Denekler 48. saatin sonunda sakrifiye edildi.Bulgular: Lipid peroksidasyonun son ürünü olan malonildialdehid düzeylerinde ilaç gruplarında (G3 ve G4) istatistikî olarak anlamlı derecede azalma tespit edilmedi. Ayrıca endojen antioksidan bir enzim olan paraoksanaz düzeylerinde ilaç gruplarında (G3 ve G4) istatistikî olarak anlamlı derecede yükselme saptanmadı. Baziller arterden hazırlanan ince kesitler morfolojik olarak incelendiğinde subaraknoid kanama grubunda (G2) lümende ileri derecede daralma ve damar duvarında kalınlaşma olduğu görüldü. Alfa lipoik asit uygulanan grupta (G4) ise damar duvar kalınlığının diğer subaraknoid kanama gruplarından (G2 ve G3) farklı olmadığı, ancak lümen çapının neredeyse normale döndüğü belirlendi.Sonuç: Elde edilen bu bulgular alfa lipoik asidin malondialdehid ile ilişkili lipid peroksidasyonunu önleyici veya paraoksanaz ile ilişkili antioksidan etkinliğinin olmadığını, damar duvar kalınlığı üzerinde etkisi olmadığını, buna karşın lümen çapının artmasını sağlayarak kısmen de olsa serebral vazospazm'da etkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the protective effects of alpha-lipoic acid against cerebral vasospazm by creating an experimental rat model of subarachnoid hemorrhage and making biochemical and histomorphologic researchs on these models.Methods: In this study, four groups and 7 wistar albino rats in each groups investigated.G1:not implemented any initiatives; G2:subarachnoid hemorrhage was created; G3; Subarachnoid hemorrhage was created and salina was given (100 mg/kg); G4; subarachnoid hemorrhage was created and alpha-lipoic acid was given (100 mg/kg). Subarachnoid hemorrhage was created by injecting 0,15cc of autologous blood taken from the rat tail artery, to cisterna manga from craniocervical junction. Drugs are adminestered intraperitoneally as a single dose daily and twice totaly. Rats were sacrificed at the end of 48 th hours.Findings: No statistically significant decrease observed on malondialdehyde levels; which is the end product of lipid peroxidation; against the drug groups (G3 and G4 ). Also, there were no statistically increase on paraoksanase levels; `?wich is an endogenous antioxidant enzyme `?;among the drug groups (G3 and G4).Thin sections prepared from the basilar artery were examined morphologicall and severe lumen narrowing and vessel wall thickening was observed in the subarachnoid hemorrhage groups (G2). In alpha-lipoik acid applied group (G4), it is determined that vessel wall thicknes was not differ from the other subarachnoid hemorrhage groups (G3 and G4 ) the lumen diameter was changed to be almost back to normal.Result: These finolings suggest that alphalipoic acid has no effect on malondialdehyde associated lipid peroxidation activity, and has no effect on vessel wall thickening whereas.