İnsan ve çevre
- Tez No: 26692
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmaların genelinde kullanılan ve ifadenin özellikle üzerinde yoğunlaştırıldığı İNSAN teması, gerek soyutlamaya yönelen leke anlayışı içinde ve gerekse belirli bir kurgu doğrultusunda seçilen, portre ve boyportre fotoğraflarının tuval yüzeyi üzerine yerleştirilmelerine dayanan bir yöntemle aktarılmaya çalışıldı. Bu seçilmiş biçim, soyut bir mekan içinde, görüntü olarak yansırken, tuvalde doku ağırlığı ve malzeme çeşitliliği ile ifadeyi kendi üzerine çekerek ana motifi oluşturdu. Yüzeyi, malzeme çeşitliliği ve yüzey dokularındaki farklılığı, kurgusal temel esas alınarak parçalama sonucunda, bu parçaların leke izlenimi vermesine ve parçaların tek-tek yüzey üzerindeki organik gerekliliğinin kavranılmasına yönelindi. Duyu ve duygu bütünlüğü içinde ele alınan insan temasına etkide bulunan çevre faktörünü, insan-insan, insan-toplum, insan-doğa ve insanın kendisi ile ilişkisi açısından değerlendirmek ve sorunları plastik bir dile varmayı amaçlayarak ortaya koymak çalışmanın hedefi oldu.
Özet (Çeviri)
The theme of human being tried to be given by using plasticize material, according to the scenario, with pictures on canvas. The portrait of human pictures and the image of mixed illusions created by using different kinds of material formed the main motive of a certain paint, in an abstract environment, while doing this the surface of the paint is smoothly divided into harmonized parts. Complexity of the theme of human being with no doubts including feelings, is tried to be evaluated by means of paints and targeted as human-human, human- society and human-nature interactions.