Non-regional variation in present-day judeo-Spanish in İstanbul
- Tez No: 26693
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRAY KÖNİG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Judeo-Espanyol beş yüz yil önce ispanya'yı terk etmeye zorlandıkları için Osmanlı imparatorluğuna yerleşen Musevilerin kullandikları dildir. Bu dil halen istanbul'da yerleşik musevilerce kullanılmaktadır. Ancak bu dil, kullanimınin son aşamalarinda olup büyük ölçüde dilsel çeşitlilik göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, Judeo-Espanyol dilindeki çeşitliliği araştırmaktır. Türkçe, Fransizca, ve Modern İspanyolca gibi dillerin etkisine ba§lı dilsel çeşitlilik aşagidaki topl umdi 1 bi 1 i msel değişkeler gözönüne alınarak değerlendirilecektir: yaş, cins, eğitim seviyesi, eğitim di 1 i. 40 kişiden toplanan veriler dilsel çeşitliliğin çoğunlukla kişinin yaşına ve eğitim diline bağlı olduğunu göstermektedir. Judeo-Espanyol dilinde büyük ölçüde çeşitlilik olmasının ana sebebi bu dilin ölçümleştiri İmemesine bag*lı görünmektedir. Kişiler bildikleri dillerden özgürce kelimeler almışlar ve Judeo-Espanyol, pidgini andiran bir poliglot karışım haline gelmiştir, öte yandan Modern ispanyolca konuşan kişilerle dilin zenginleştiği görülmektedir. Yine de bu eğilim Judeo- Espanyol 'un yakın bir gelecekte ölümünü durduracak kadar kuvvetli görünmemektedir. 1 1
Özet (Çeviri)
Judeo-Spam'sh is the language spoken by the Jews who were exiled from Spain and settled in the Ottoman Empire five hundred years ago. This language is still spoken, in the Sephardic community in Istanbul today. However, this language is at its last stages of use and exhibits a high degree of linguistic variation. The aim of this dissertation is, thus, to investigate the types of variation present in Judeo-Spanish. Linguistic variation on native forms as well as linguistic variation due to the influence of other languages, such as Turkish, French, and Modern Spanish, will be examined taking into account the following socio! inguistic variables: age, gender, level of education, language of education. From the data collected from 40 informants, it became evident that variation is mainly dependent upon the age and the language of education of the informant. The main reason for the high degree of variation seems to be the lack of standardization of the language. Informants freely borrow from the other languages they know and Judeo- Spanish has become a polyglot mixture that resembles a 'pidgin'. On the other hand, there seems to be an enrichment of the language in the data of those informants who have been exposed to Modern Spanish. However, this trend does not seem strong enough to prevent the imminent death of Judeo-Spanish. iii