İleri evre akciğer kanserli hastalarda uyku kalitesi ve etkileyen etmenlerin incelenmesi
Examination of the factors affecting the quality of sleeping and sleep quality of the patients with advenced stage lung cancer
- Tez No: 266964
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER ELÇİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: ileri evre akciğer kanserli hastalarda uyku kalitesini etkileyen etmenleri belirlemek.Metod: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde yatan evre III ve IV akciğer kanseri tanısı olan, algılama problemi bulunmayan, okuma yazma bilen ve 18 yaşın üzerinde olan 100 hasta örnekleme alınmıştır. Veri toplama formu olarak, Kişisel Bilgi Formu, Visual Analog Skala-Ağrı, Visual Analog Skala-Uyku olmak üzere üç form kullanılmıştır.Bulgular: Hastaların %19'u öksürük, %37'si ise solunum sıkıntısı olduğunu ifade etmiştir. Hastaların solunum sıkıntısının tedavisi için %21'i oksijen tedavisi kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Determination of factors affecting the quality of sleeping of the patients with advanced stage lung cancer.Method: Fort the study, 100 patients were included who were staying in Dokuz Eylül University Hospital, Chest Diseases Clinique, having diagnosed with stage III and IV lung cancer, did not have perception problems, literate and over the age of 18. as data collection form, three forms were used as Personal Particulars Form, Visual Analog Scale - Pain, Visual Analog Scale - Sleeping.Findings: 19 % of the patients had coughing and 37 % has breathing problems. For the treatment of the breathing problems, 21 % were undertaking oxygen cure.