Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne kene ısırması ile başvuran hastaların ve pilot bölgelerdeki kenelerin araştırılması
Investigation of the patients presenting to Dokuz Eylul Unıversity Hospital with a tick bite and investigation of ticks from pilot regions
  1. Tez No: 267007
  2. Yazar: LEYLA ÖVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER AKISÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Birçok önemli hastalığa vektörlük yapan kenelerin ve kene ile ısırılan olguların özelliklerinin ortaya konulması, bu hastalıkların önlenmesi açısından son derece önemlidir. Buradan yola çıkarak, bu tezde DEÜH'ne kene ısırması ile başvuran kişilerin ve çıkarılan kenelerin önemli özelliklerinin belirlenmesi amaçlandı.Temmuz 2008-Haziran 2009 tarihleri arasında DEÜH Parazitoloji Anabilim Dalı'na kene ısırması nedeni ile başvuran 294 olgudan, 273'ü çalışma kapsamına alındı. Bu hastaların, demografik özellikleri, kene ısırmasına bağlı bulguları, kene ile bulaşan hastalıkları düşündürebilecek verileri yanında çıkarılan kenelerin türleri ve diğer özellikleri, ayrıca ilgili yerleşim alanlarındaki kene popülasyonu araştırıldı.Çıkarılan kenelerde beş soya ait kene türlerine rastlandı. İnsanı en sık Hyalomma soyuna ait kenelerin tuttuğu (%52.4) ve bunların en sık nimf evresinde oldukları görüldü. Erişkin keneler içinde ise insanların en sık (%11.4) R. sanguineus türü ile tutulduğu saptandı. Kenenin bütünlüğünün bozulmadan çıkarılması açısından değerlendirildiğinde kişinin kendisinin veya ailesinin çıkarmasıyla sağlık personelinin çıkarması arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0.133).
Özet (Çeviri)
Determination of the properties of ticks which are the vectors of many infectious diseases and the patients with tick bite are important for the prevention of these diseases. For that reason, the purpose of this study is to determine the important properties of the cases presented with tick bite to Dokuz Eylül University Hospital and the removed ticks from the cases.Two hundred seventy three of 294 patiens who presented with tick bite, to Dokuz Eylül University Hospital, İzmir, from July 2008 to June 2009 were included in the study. Demographic parametres, symptoms related to tick borne diseases of the patients and species and the other characteristics of ticks removed from humans, also tick population in the related habitat area were investigated.Removed ticks were classified in five genera. The overwhelmingly dominant genera was Hyalomma and it comprised 52.4% of the collection. The majority of these ticks were nymphs. The majority (11.4%) of removed adult ticks were R. sanguineus. There was no significant difference in removing ticks without damage between the health personnels and person himself or their relatives (p=0.133).