Ankilozan spondilitli hastalarda kombine fizyoterapi-kaplıca tedavisinin semptomlar, spinal mobilite ve fonksiyonlar üzerine etkisi
The effects of combined physiotherapy-spa treatment on symptoms, spinal mobility and functions in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 267006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Ankilozan Spondilitli (AS) hastalarda kombine fizyoterapi-kaplıca tedavisinin semptomlar, spinal mobilite ve fonksiyonlar üzerine etkisini değerlendirmek.GEREÇ VE YÖNTEM: Yarı deneysel olarak planlanan araştırmamızda 2006-2008 yılları arasında Balçova Termal Tesisleri Kaplıca Kür Merkezinde tedavi almış Norveçli AS hastaların medikal kayıtlarından yararlanılmıştır. Toplam 207 hasta dosyası üzerinden hastaların ağrı (visuel analog skalası:VAS), sabah sertliği (süresi), yorgunluk (VAS), tragus-duvar mesafesi (cm), sağ ve sol servikal rotasyon (cm), sağ ve sol lumbal lateral fleksiyon(cm), modifiye schober (cm), intermalleoler mesafe (cm), torakal ekspansiyon (cm), fonksiyon (Bath Ankylosing Spondylitis Index-BASFI) değerlerinin tedavi öncesi ve tedavi sonrası ortalamaları karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analiz için bağımlı gruplarda t testi kullanılmıştır.SONUÇ: Çalışmaya alınan AS' li hastaların yaş ortalaması 47.5 ±10.3, ve medyan yaş ise 49 (Minimum 21-Maksimum 67) olarak bulunmuştur.Semptomlar (ağrı, sabah sertliği, yorgunluk), spinal mobilite (targus-duvar mesafesi, sağ ve sol servikal rotasyonlar, modifiye schober, sağ ve sol lateral lumbal fleksiyonlar, intermalleolar mesafe ve torakal ekspansiyon) ve fonksiyona ait değerlerin tümünün tedavi öncesi ve tedavi sonrası ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur.TARTIŞMA: AS' li hastalara uygulanan kısa süreli (4 hafta) kombine kaplıca-fizyoterapi tedavisinin bu bireylerde semptomların iyileşmesinde, spinal mobilite ve fonksiyonların gelişmesinde etkili olduğu ve tüm bu parametrelere ait değerlerde istatistiksel olarak anlamlı değişikler elde edildiği görülmüştür.ANAHTAR KELİMELER: Ankilozan Spondilit, kombine kaplıca-fizyoterapi, semptomlar, spinal mobilite, fonksiyonlar
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: To evaluate the effects of combined physiotherapy-spa treatment on symptoms, spinal mobility and functions in patients with Ankylosing Spondylitis (AS)METHODS: İn this study which was planned as quasi-experimental, we utilized from medical records of the patients who came from Norway to Balçova Thermal Treatment Center between the years of 2006-2008. From the medical records of the 207 patients, the pain intensity (Visuel analog scale:VAS), morning stiffness (duration), fatique (VAS), tragus-wall distance (cm), right-left cervical rotations (cm), right and left lumbal lateral flexion (cm), modified schober (cm), intermalleoler distance (cm), thoracal expansion (cm), function (Bath Ankylosing Spondylitis Index-BASFI) were compared before and after the treatment. Paired group t test was used for the statistical analysis.RESULTS: Mean age of the patients who included the study was found as 47.5 (±10.3), and median age was found 49 (Minimum 21-Maximum 67).The mean of the all values belong to the symptoms (pain, morning stiffness, fatique), spinal mobility (targus-wall distance, right and left cervical rotations, modified schober, right and left lumbal lateral flexion, intermalleolar distance, thoracal expansion) and functions between before and after treatment were found statistically significant.CONCLUSION: Short term ( 4 weeks) combined physiotherapy-spa treatment applicated on patients with AS, was effective on improvement on symptoms, spinal mobility and functions changings and statistically significant we obtained as to the values of all these parameters.KEY WORDS: Ankylosing Spondylitis, Combined Physiotherapy-Spa, Symptoms, Spinal Mobility, Functions