Yaşlılarda yaş ve fiziksel aktivite düzeyinin fonksiyonel uygunluğa Etkisi
Effect of age and physical activity level On functional fitness of older adults
- Tez No: 267010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP MALKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Araştırmanın amaçları yaşlılarda fonksiyonel uygunluk ve fiziksel aktivite düzeylerini (FAD), FAD'yi etkileyen etmenleri, yaş ve FAD'nin fonksiyonel uygunluk üzerine etkilerini belirlemektir.Yöntem: Balçova sınırlarında yaşayan, 65-87 yaşlarında 229 yaşlının (111[%48.5] kadın, 118[%51.5] erkek) FAD'leri değerlendirildi. Fonksiyonel uygunluk olarak beden kütle indeksi (BKİ), alt ve üst gövde kuvveti, alt ve üst gövde fleksibilitesi, dinamik denge ve aerobik enduransa bakıldı.Bulgular: Sonuçlara bakıldığında olguların FAD'lerinin 32-51 kcal/kg/gün arasında değiştiği ve egzersiz davranışının FAD'yi anlamlı ölçüde etkilediği görüldü (p0.05). Yaş grupları FAD'ne göre yeniden dizildiğinde, FAD düşük grupta, genç yaşlıların BKİ'nin yaşlılardan anlamlı ölçüde daha kötü olduğu (p0.05). FAD yüksek grupta, genç yaşlıların alt gövde kuvvetinin ve dinamik dengesinin yaşlılardan anlamlı ölçüde daha iyi olduğu (p0.05) ve dinamik denge (p=0.046) açısından fark olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purposes of this study were to determine the functional fitness and physical activity levels (PAL), the factors affecting the PAL, and the effects of age and PAL on functional fitness in older adults.Method: PAL of 229 older adults living in Balçova [111(48.5%) female, 118(51.5%) male] aged between 65-87 years (mean±SE = 70.4±0.3 years) was evaluated. Body mass index (BMI), lower and upper body strength, lower and upper body flexibility, dynamic balance, and aerobic endurance were tested in functional fitness evaluation.Results: According to the results subjects? PAL was 32-51 kcal/kg/day (mean±SE =35.3±0.2 kcal/kg/day) and exercise behaviour was found to have statistically significant effect on PAL (p0.05). When age groups were arranged according to PAL stratification, young olds showed significantly worse BMI than olds when the age groups were less active (p0.05). The young olds showed significantly better lower body strength and dynamic balance than the olds when the age groups were more active, there was no difference in lower body strength (p>0.05) and dynamic balance (p=0.046) between age groups when the age groups were less active.