Mekonyum ve amnion sıvısının mezenterik arter kontraktilitesi üzerine etkileri
Effects of meconium and amniotic fluid on contractility of mesenteric artery
- Tez No: 267020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç: Gastroşizis üzerinde yapılan klinik ve deneysel çalışmalarda fetüsün amnion sıvısı içine mekonyum çıkardığı ve mekonyumun gastroşizisli fetüslerde barsak hasarına yol açtığı gösterilmiştir. Mekonyumun hangi yolla barsaklarda hasar oluşturduğu bilinmemektedir. İn-vitro ve in-vivo çalışmalar mekonyumun umbilikal damarlar üzerinde vazokonstrüktör etkisi olduğu ve gastroşizisli fetüslerde yapılan Doppler akım çalışmalarında barsakları besleyen süperior mezenterik arter kan akımlarında farklılıklar olduğu saptanmıştır. Mekonyumun barsakları besleyen süperior mezenterik arter üzerinde vazokonstriksiyon etkisi ile iskemi yaratması mümkün görünmektedir. Mekonyum ve amnion sıvısının barsakları besleyen süperior mezenterik arter kontraktilitesi üzerine etkilerini saptamak amacı ile çalışma planlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışmada 18 günlük 43 adet tavuk embriyonu kullanıldı. Her embriyondan 1 adet mezenterik arter preparatı hazırlanarak organ banyosuna asıldı. Mezenterik arter preparatları 3 gruba ayırıldı. Birinci gruba (Norepinefrin grubu, n=6) kümülatif dozda (10-9-10-4 M) norepinefrin verilerek oluşturulan doz yanıt eğrisinden Emaks değeri bulundu. İkinci gruba (mekonyum grubu, n=30) 1/1600, 1/800, 1/400, 1/200 ve 1/100 konsantrasyonda mekonyum süspansiyonu verildi. Üçüncü gruba (Amnion sıvısı grubu, n=8) berrak amnion sıvısı verildi. Mezenterik arterde oluşturulan izometrik kasılma yanıtları değerlendirildi.Bulgular: Doz cevap eğrisinde norepinefrin için Emaks değeri 10-4 M konsantrasyon maksimum izometrik kasılma yanıt 298,52±59,27 mg saptandı. Mekonyum grubunda en yüksek ortalama izometrik kasılma yanıtı (159,1±41,35 mg) 1/100 mekonyum konsantrasyonunda, en düşük ortalama izometrik kasılma yanıtı (98,75±49,03 mg) ise 1/1600 mekonyum konsantrasyonunda oluşturuldu. Amnion sıvısı grubunda, Mezenterik arterin amnion sıvısına verdiği izometrik kasılma yanıt ortalaması 42,1±6,6 mg olarak saptandı.Sonuç: Mekonyumun süperior mezenterik arter üzerinde norepinefrin kadar olmasa da vazokonstriksiyon yanıtı oluşturduğu saptandı. Gastroşiziste amnion sıvısıyla doğrudan temas eden süperior mezenterik arterde mekonyumla oluşabilecek vazokonstriksiyonun barsaklara kan akımını azaltarak iskemik hasara yol açabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Clinical and experimental studies on gastroschisis showed that fetus releases meconium into amniotic fluid and that meconium causes intestinal injury in the fetuses with gastroschisis. The mechanism of injury is not clear. In-vivo and in-vitro studies showed that meconium has an vasoconstrictor effect on umblical vessels and Doppler flow studies of fetuses with gastroschisis showed the differences in superior mesenteric arteries supplying the intestines. Meconium has the potential of ischemia on mesenteric artery with vasoconstriction. This study aimed to determine the effects of the meconium and amniotic fluid on contractility of superior artery that supplying the intestines.Materials and Methods: Fourty-three chicken embryos aged 18 days were used in the study. Only one mesenteric arterial preparate from each embryo prepared and suspended in the organ bath. Mesenteric arterial preparates were divided into three groups. Group 1 (Norepinephrine group, n=6) received cumulative dose of norepinephrine (10-9-10-4 M) and Emax value was determined by dose-response curve. Group 2 (Meconium group, n=30) received meconium suspension at 1/1600, 1/800, 1/400, 1/200 and 1/100 concentrations. Group 3 (Amniotic fluid group, n=8) received clear amniotic fluid. Isometric contractions of mesenteric artery were evaluated.Results: Emax value for norepinephrine on dose-response curve was 10-4 M concentration and maximum isometric contractility response was 298,52±59,27 mg. Maximum mean isometric contraction response in the meconium group was 159,1±41,35 mg) with 1/100 meconium concentration ,and the minimum mean isometric contraction response (98,75±49,03 mg) was found with 1/1600 meconium concentration. In the amniotic fluid group mean isometric contractility response of the mesenteric artery was found 42,1±6,6 mg .Conclusion: Meconium causes vasoconstriction on mesenteric artery although not as much as norepinephrine. It is suggested that direct contact of the amniotic fluid with SMA in gastroschisis can cause ischemic injury in intestines by reducing the blood supply due to vasoconstriction that can be caused by meconium.