Meme kanserinde beyin metastazı gelişimini öngören faktörler
Development of brain metastases in breast cancer predicted
- Tez No: 267021
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Meme kanseri hastalığı olan ve meme kanserine bağlı tanı anında veya takipleri sırasında beyin metastazı tespit edilen toplam 63 kadın hastanın verileri geriye dönük olarak incelendi. Kontrol grubu olarak bu hastalardan sonra polikliniğe başvurmuş aynı sayıda, tanı anında veya izlemde metastaz gelişmiş olan ancak beyin metastazı olmayan meme kanserli kadın hastalar alındı.Beyin metastazı olan hasta grubunda hastaların ortanca yaşları 49 yıl, kontrol grubunda 50 yıldı. Hasta grubunda vakaların ortanca vücut kitle indeks (VKI)'leri 27 kg/m², kontrol grubunda 27 kg/m² idi. Hasta grubunda vakaların 28 (%44,4)'i postmenapozal dönemde iken kontrol grubunda 36 (%57,1)'sı postmenapozal dönemdeydi.Hasta grubunda ortalama takip süresi 51 ay, kontrol grubunda 58,52 aydı. Hasta grubunda ilk metastazdan sonra ortanca sağkalım 22,6 ay, kontrol grubunda 39,0 aydı. Hasta grubunda 5 yıllık yaşam oranı %12 iken kontrol grubunda %31 idi. Hasta grubunda vakaların %80,9'u (n=51) ölmüştü, kontrol grubunda hastaların %34,9 (n=22)'u ölmüştü. Hasta grubunda ilk metastazdan beyin metastazına kadar geçen ortanca süre 8,5 ay, beyin metastazı tespit edildikten sonra ortanca yaşam süresi 6,9 aydı.Vakaların tek değişkenli analizleri incelendiğinde hasta grubunda vakalarda daha çok vasküler invazyon görülmesi, daha fazla Human Epidermal Büyüme Faktör Reseptörü-2 (HER-2) pozitifliği kontrol grubunda ise tümörde histolojik olarak invaziv lobüler karsinom (İLK) komponenetinin daha fazla görülmesi, ER (östrojen reseptörü) pozitifliğinin daha fazla görülmesi, kemik ve karaciğer metastazının daha fazla görülmesi, ilk metastazdan sonra kemoterapi (KT) verilme oranının istatiksel olarak anlamlı olduğu görüldü.Grupların çok değişkenli analizinde ise hasta grubunda HER-2 pozitifliğinin daha fazla olması, kontrol grubunda ise hastaların kemik metastazının bulunması ve saptanan metastaz sonrası daha fazla KT almalarının istatiksel olarak anlamlı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Data of 63 female patients with breast cancer and brain metastasis were retrospectively analyzed. As control group, same numbers of female patients who have applied to the outpatient clinic with application numbers following the previous ones and who were also diagnosed with metastatic breast cancer without brain metastasis were taken into consideration.Median age for the patient group with brain metastasis was 49 years and for the control group patients, it was 50 years. While average Body Mass Index (BMI) for the patient group was 27 kg/m²; it was 27 kg/m² for the control group. 28 of the cases (44,4%) in the patient group were at post menopausal stage while 36 of the control group (57,1%) were in the post menopausal stage.Mean follow-up period for the patient group was 51 months while it was 58,52 months for the control group. The median survival from the first metatasis diagnosis was 22,6 months for the patient group, while it was 39,0 months for the control group. 5 years survival rate for the patient group was %12, while it was % 31 for the control group. %80,9 (n=51) of the cases in patient group have died. % 34,92 (n= 22) of the patients in control group have died. Median period from first diagnose until the development of brain metastasis was 8,5 months in the patient group. Average survival period after detection of brain metastasis was 6,9 months for the patient group.Univariate analysis showed that the following were found significant: Majority of the cases in patient group were higher vascular involvement in patient group, ER being more negative at the patient group, HER-2 level being more positive in patient group in comparison to control group, while ER being more positive , bone and liver metastasis were seen more much in control group, the component of invasive lobular carcinoma in histology was higher in the control group and rate of given chemotherapy after metastasis was higher in the control group in comparison to patient group.In multivariate analyses detection of HER-2 level being more positive in patient group versus control group and having more much bone metastasis and chemotherapy requirement after the metastasis were found significant.