Süt dişlerinde farklı kavite dezenfektanlarının, poliasit-modifiye kompozit rezin restorasyonlarının mikrogerilim bağlanma kuvvetine etkilerinin in-vitro olarak incelenmesi
Effects of different cavity disinfectantsns on the microtensile bond strength to poliacide-modified composite resin restoration in primary dentin in-vitro
- Tez No: 267064
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı; klorheksidin glukonat (Klorhex®), hidrojen peroksit (Şifa Kimya) ve sodyum hipoklorit içerikli üç farklı kavite dezenfektanının, süt dişlerine uygulanan poliasit-modifiye kompozit rezin (kompomer) restorasyonlarının mikrogerilim bağlanma kuvvetine etkilerinin in-vitro olarak incelenmesidir.Çalışmamızda, oklüzal dentin çürüklü 110 adet süt büyük azı dişi, çürükten etkilenmiş düz dentin yüzeyi elde edilinceye kadar aşındırılıp, 11 gruba (n=10) ayrıldı. Gruplara asitten önce, sonra ve asit kullanmadan, klorheksidin glukonat (Klorhex®), hidrojen peroksit (Şifa Kimya) ve sodyum hipoklorit uygulamalarından birisi yapıldı. Dentin yüzeylerine 3 mm çapında, 5 mm uzunluğundaki silindirik şekilli kalıplar yardımıyla poliasit modifiye kompozit rezin (Dyract®extra, Densply, Germany) tabakalama tekniği ile yerleştirildi. Uygulama yapılan dişler mikrogerilim bağlanma testine tabi tutuldu. Mikrogerilim bağlanma testi bulgularının istatistiksel değerlendirilmesinde, iki gruplu karşılaştrımalarda Mann-Whitney U testi, üç ve daha fazla gruplu karşılaştırmalarda ise Kruskall-Wallis H testi kullanıldı. Çalışmanın sonuçlarında; poliasit-modifiye kompozit rezin (kompomer) restorasyonlarında; yalnızca asit uygulamasından önce kavite dezenfektanı olarak klorheksidin glukonat ve hidrojen peroksit kullanılan gruplarda, kompomerin mikrogerilim bağlanma dayanımının anlamlı derecede arttığı, diğer gruplarda ise bağlanma dayanımının etkilenmediği saptandı. Bu sonuçlar doğrultusunda, kompomer restorasyonlarında asit kullanımından önce, klorheksidin glukonat veya hidrojen peroksit içerikli bir kavite dezenfektanı kullanılmasının uygun olacağı fikrine varıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to determine the effect on microtensile bond strength of 3 cavity disinfectants on primary tooth dentin.Methods: One hundred ten teeth with occlusal caries were randomly divided into 11 groups (N=10) and treated as follows: Group I: Dentin was treated with phosphoric acid; Group II: Dentin was not acid etched; Group III: Dentin was treated with phosphoric acid, then 2% chlorhexidine was applied; Group IV: 2% chlorhexidine was applied and acid etching was performed; Group V: Dentin was not acid etched; only 2% chlorhexidine was applied; Group VI: Dentin was treated with phosphoric acid, then 3% hydrogen peroxide was applied; Group VII: 3% hydrogen peroxide was applied and acid etching was performed; Group VIII: Dentin was not acid etched; only 3% hydrogen peroxide was applied; Group IX; Dentin was treated with phosphoric acid, then 5.25% sodium hypochloride was applied; Group X: 5.25% sodium hypochloride was applied and acid etching was performed; Group XI: Dentin was not acid etched; only 5.25% sodium hypochloride was applied. In all specimens, bonding agent (Prime&Bond NT, Densply, Germany) was applied, and poliacid-modified composite resin cylinders (Dyract Extra, Densply, Germany) were built. The bond test was performed using a universal testing machine (Microtensile Tester, BISCO, US) at a crosshead-speed of 0.5 mm\minute. The tensile force at failure was recorded, and the results were obtained at the moment of the specimen fracture and calculated in MPa, according to the surface area of the adhesion.Results: The specimens were immediately submitted to µTBS testing and the data were analyzed using Mann-Whitney U and Kruskall-Wallis H tests. The bond strengths of acid etching previous bonding was not significantly (46,83^43,9; p>0.05). 2% chlorhexidine using previous acid etching were statistically higher than control group (71.63>46.83; p0.05). When acid etch was not used, 2% chlorhexidines effects was not significantly (43,9^41,86; p>0.05). 3% hydrogen peroxide previous acid etching increase the bond strength significantly according to control group (75,42 > 46,83; p < 0.05). 3% hydrogen peroxide after acid etching was not effect statistically (46,83 ^ 44,79; p>0.05). There was not significant effect when acid etch was not used. The effects of 5.25% sodiumhypochloride were not statistically significant important according to control groups(46.83; 50,85^ 33,17^ 29,91; p>0.05).Conclusions: 2% chlorhexidine and 3% hydrogenperoxide previous acid etching produced higher bond strengths to primary tooth dentin. 5.25% sodiumhypochloride was not effect statistically significant bond strengths to primary tooth dentin.