Zirkonyum altyapı üzerine uygulanan farklı veneer seramik tekniklerinin bağlantı kuvvetlerine etkisi
The effect of different veneer ceramic techniques on shear bond strength of zirconium frameworks
- Tez No: 267063
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BERKSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Restorasyonların estetiğini arttırmak için zirkonyum oksit altyapılar üzerine tabakalama tekniği ile ya da preslenebilen veneer seramikleri uygulanmaktadır. Zirkonyum alt yapılar kırık oluşumuna karşı oldukça dirençlidir, fakat veneer seramiğinin kırılması ve tabakalar halinde alt yapıdan ayrılması halen problem olmaya devam etmektedir. Bu nedenle yaptığımız çalışmanın amacı, zirkonyum esaslı alt yapılara üzerine değişik yapım teknikleri ile yapılan veneer seramiklerin bağlantı dirençlerini incelemek ve Zirliner uygulamasının ve termal siklusun bu bağlantıya olan etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada, 80 adet altyapı IPS e.max ZirCAD bloklardan hazırlanmıştır. Veneer seramikleri 2 farklı metodla yapılmıştır. 40 örnek IPS e.max ZirPress ile ve diğer 40 örnek IPS e.max Ceram ile veneerlenmiştir. Bütün örnekler veneer seramik çeşidine, Zirliner uygulamasına ve termal siklus uygulamasına göre 8 gruba ayrılmıştır. Daha sonra tüm örneklerin zirkonyum oksit kor altyapısı ile veneer seramiği arasındaki bağlantı kuvveti incelenmesi için universal test cihazında shear bond test yapılmıştır. Bağlantı kuvvetleri incelendiği zaman, presleme tekniğiyle uygulanan IPS e.max ZirPress gruplarının ortalama bağlantı kuvveti değerleri tabakalama tekniğiyle uygulanan IPS e.max Ceram'dan daha yüksek bulunmuştur. Zirliner, IPS e.max ZirPress'in bağlantı kuvvetini artırırken IPS e.max Ceram'ın bağlantı kuvvetini etkilememiştir. Termal siklus uygulamasının, test gruplarındaki bağlantı kuvveti üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
To improve the esthetic appearance, zirconium cores are veneered with layering technique or with pressable ceramics. Zirconium cores are very resistant to crack formation, but chipping and delamination of the veneer ceramic is still problematic. So, the aim of our study is to evaluate the shear bond strengths of zirconia ceramics with varying veneer ceramics with different processing methods and the effect of zirliner and thermal cycling to the shear bond strength. In this study, 80 zirconia cores are prepared from IPS e.max ZirCAD blocks. The veneering ceramics are made with two different processing methods. 40 specimens are veneered with IPS e.max ZirPress and 40 specimes are veneered with IPS e.max Ceram. All of the specimens were divided into eigth groups according to veneer ceramic type, Zirliner application and thermalcycling. Following these procedures, each specimens were loaded with universal testing machine, to evaluate the shear bond strength between zirconia and veneering ceramics. When the bonding strengths were examined, the mean shear bond strength IPS e.max ZirPress groups which was made by using pressing technique was higher than the IPS e.max Ceram which was applied by using layering technique. Zirliner enchances the bond strength of IPS e.max ZirPress but didn?t effect the bond strength of IPS e.max Ceram. The effect of thermocycling on the shear bond strength of the test groups was not statistically significiant.