Adli entomoloji konusunda jandarma personelinin bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Value of entomological evidences, point of view of g. staff to the entomological evidences
- Tez No: 267073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜROL CANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Adli bilimler alanında dünya genelindeki gelişmelere baktığımızda olay yeriincelemesinin uzman kişilerce yapılmasının artık tartışma götürmez bir olguolarak kabul edildiği görülmektedir.Adli entomoloji, üzerinden uzun süre geçmiş olayların aydınlatılmasındaönem kazanmaktadır. Özellikle ortamda bulunan çürümüş cesetlerin ölümzamanlarının belirlenmesi birçok araştırmanın başarıyla sonuçlandırılmasınaetki etmektedir.Bizim bu çalışmadaki amacımız, kolluk gücünün adli entomoloji konusundakibilgi seviyesini ve dikkatini ölçmektir. Bu maksatla 123 kişiye bir anketuygulanmıştır. Ankette on soru bulunmaktadır. Sorular anketör tarafındankişilere doğrudan sorulmuş ve alınan cevaplar yine anketör tarafından kayıtaltına alınmıştır.Sorulardan soruluş amaçları ve alınması beklenen cevaplar başlangıçtabelirlenmiştir. Katılımcıların verdikleri cevaplardaki ortak noktalar ile geneleğilimden farklı olarak verilen sıra dışı cevaplar tespit edilerek, kollukgücünün genel bakış açısının ne olduğu konusuna ışık tutulmayaçalışılmıştır.Anket sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda kolluk gücünün adlientomoloji konusundaki mevcut bilgi düzeyi tespit edilerek, eksikliklerin hanginoktalarda olduğu bulunmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, adli entomolojiçalışmalarının kolluk gücü tarafından daha fazla ve doğru bir şekildeuygulanması için yapılması gereken iyileştirme faaliyetlerinin neler olabileceğikonusunda tutarlı fikirler elde edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As we look et the developments in world wide, it?s a absolute fact that theimportance of crime scene investigation made by specialists.Forensic entomology has more importance in the passed cases. It is usedto determine the post mortem interval of decomposed corpse.We aimed in this study to measure the knowlodge degree relating to forensicentomology. On this purpose a ten-question quary applied to 123 gendarmestaff. The questions of the quary asked to staff by surveyor and the answernoted by him.We determined the goals of the questions and possible answers. With theanswers we got a point of view devoted to determine the stiuation of staffabout forensic entomology.We tried to find in which point we have information deficiency. With thesedata we aimed to find what would to be done according to improve abilityabout forensic entomology studies.