Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde farklı bölgelerde yetiştirilen düvelerde kan Selenyum ve Vitamin E düzeylerinin araştırılması
Determination of regional differences in blood Selenium and Vitamin E levels of heifers raising in Turkish Republic of Northern Cyprus
  1. Tez No: 267084
  2. Yazar: SERKAN SAYINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL KARAGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma ile insan ve hayvan organizması için son derece önemli olan selenyum ve vitamin E düzeyleri K.K.T.C'deki sekiz hayvancılık bölgesinde yetiştirilen düvelerede tespit edilmiş ve bu hayvanların beslenmelerinde kullanılan rasyonda selenyum düzeyleri de ilk kez saptanmıştır.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki sekiz hayvancılık bölgesinden (Lefkoşa, Geçitkale, Vadili, Gazimağusa, İskele, Ziyamet, Güzelyurt, Girne) Temmuz - Ağustos 2008 ve Aralık 2008-Ocak 2009 olmak üzere iki farklı dönemde düvelerden kan örnekleri ve beslenmelerinde kullanılan yem maddelerinden örnekler alınmıştır. Tam kanda ve yem maddelerinde Selenyum, plazmada ise Vitamin E düzeyleri tesbit edilmiş ve çalışma sonuçları herbir bölgenin mevsime göre ve herbir mevsimde bölgeler arası farklılıklara bakılarak yapılmıştır.Ülke genelinde her iki mevsim dahil olmak üzere Selenyum ve Vitamin E düzeylerinin hayvan sağlığı açısından normal sınırlar içinde olduğu ve bunun hayvanların beslenmesinde kullanılan yem maddelerinin içeriğinin yeterli olması ile paralel olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Selenium and Vitamin E, which are essential for living organizms, were firstly searched in eight livestock regions of Turkish Republic of Northern Cyprus. Heifers was selected for this experiment and selenium levels of their feeds were also analyzed.In this experiment, blood and feed samples were collected from eight livestock region (Nicosia, Gecitkale, Vadili, Famagusta, İskele, Ziyamet, Güzelyurt, Kyrenia) in two different season, that?s are July ? August 2008 and December 2008 ? January 2009. Whole Blood Selenium, Feed Selenium and Plasma Vitamin E levels were analyzed. According to the results, differences between regions in a season and differences between seasons in a region were evaluated.Whole blood Selenium and plasma Vitamin E levels of heifers were generally found within adequate levels in all regions and two season. This result is parallel to feed Selenium levels that was also found within sufficient amounts.