Paraokosonaz polimorfizminin ve paraoksonaz enzim aktivitesinin pestisitlere maruz kalan bireylerde araştırılması
Investigation of the paraoxonase polymorphism and paraoxonase enzyme activity on the individuals who are exposed to pesticids
  1. Tez No: 267083
  2. Yazar: SEDA ZENGİN SUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Kimya ve Adli Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, toplumumuzdaki PON1 192 Q/R polimorfizm oranını belirlemek ve bu polimorfizmin kronik olarak organik fosforlu pestisitlere maruz kalan bireyler üzerine etkisi olup olmadığını araştırmaktır.Çalışmanın ilk bölümünde tüm örneklerin AChE ve PON1 aktiviteleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to determine the rate of the PON1 192 Q/R polymorphism in our society and investigate whether this polymorphism has any effects on the individuals who were chronically exposed to organophosphate pesticides.In the first part of the study, AChE and PON1 activities of the samples has been measured.