Hepatit C virüsü enfeksiyonuna etkili olabilecek moleküllerin test edilmesi için replikon sisteminin kurulması ve kullanılması
The establistment and the use of replicon system to test the molecules that will potentially effective against hepatitis C virus infection
- Tez No: 267094
- Danışmanlar: PROF. DR. A. MİTHAT BOZDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastroenteroloji, Mikrobiyoloji, Gastroenterology, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hepatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hepatit C virüsü infeksiyonu günümüzde ciddi hastalıklara yol açmaktadır. Kronik hepatit, siroz, ve hepatoselüler karsinom yapmış olduğu en önemli hastalıklardır. Mevcut tedavi rejimleri düşük oranda kalıcı viral cevap ve yüksek yan etkileri bir arada bulundurmaktadır. Özellikle genotip 1 hastalarının tedavisinde klasik interferon - ribavirin terapisi düşük etkinliğe sahiptir. Bu sebeplerden dolayı hastalığın tedavisinde yeni yöntemlerin bulunması gereklidir. Bu tedavi yöntemlerinin geliştirileblmesi için virüsün hayat döngüsünün en ince ayrıntısına kadar bilinmesi şarttır.Son zamanlarda geliştirilmiş olan teknikler sayesinde HCV hayat döngüsü çalışılınabilir hale gelmiştir. Replikon sistemi sayesinde ilk olarak HCV replikasyonu ve translasyonu çalışılabilmiştir. Ayrıca replikon sistemi kullanılarak antiviral ilaç tarama testleri yapılabilir hale gelmiştir.Araştırmamızda adaptif mutasyona sahip yapısal olmayan HCV genlerini kodlayan plazmit (pFKI389neo/NS3-3'/5.1) ve Huh-7.5 hücre hattını kullanarak kendi replikon hücre hattımızı oluşturduk. Bu hücre hattını kullanarak Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde sentezlenen 33 adet nükleozit analoğu benzeri molekülün HCV replikasyonuna etkinliği test edilmiştir. Bulduğumuz sonuçlara göre 14, 26, 27, ve 29 numaralı moleküllerin etkili olabileceği görülmektedir. Bu moleküllerin ileriki çalışmalarda tekrardan kullanılması ve etkinliğinin doğrulanması gerekmektedir.Sonuç olarak ülkemize moleküler düzeyde HCV çalışabilmek için gerekli sistem kurulmuş ve bundan sonraki çalışmalar için hazır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hepatitis C virus infection is major cause of cirrhosis, and hepatocellular carcinoma. Current standart treatment contains both low sustained virological response and high adverse effects. Interferon and ribavirin combination therapy has a low efficiency especially in genotype 1 patients. For these reasons, development of new treatment strategies are urgently needed. It is very important that unraveling the HCV life cycle to enhance new treatment regimens.Recent years with the development of new techniques, HCV life cycle became available to study. For the first time, HCV replication and translation were worked with replicon system. In addition, antiviral drug screening tests can be performed with replicon system.In our study, we have established our replicon system by using pFKI389neo/NS3-3?/5.1 plasmid which has some adaptive mutations and encodes non-structural HCV genes and Huh-7.5 cell line. With this system, we have screened the efficiency of 33 nucleoside-like-chemical molecules synthesized by Faculty of Medicine, Ankara University on HCV replication. According to the results, the chemical numbers 14, 26, 27, and 29 could be effective on HCV replication. It is needed that these chemicals should be validated with further studies.In conclusion, the replicon system has been established to study molecular biology of HCV in our country.