Cumhuriyet döneminde çevre politikaları ve örgütlenmenin gelişimi
- Tez No: 26710
- Danışmanlar: PROF.DR. BİRSEN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
11 DZET Cumhuriyet Dönemindeki çevre politikaları ve örgütlenme, sözkonusu dönem kendi içinde belli yönlerden benzerlikler gösteren birkaç altdöneme bölünerek incelenebilir. öncelikle Plan öncesi Dönem (Plansız Dönem) ve Planlı Dönem olmak Üzere ikili bir ayrım yapılmalıdır. Zira bu iki dönem arasında devletin çevreyi de ilgilendiren konulara yaklaşımı acısından farklılıklar mevcuttur. Plan öncesi Dönem, 1923-1945 yıllarını kapsayan Tek Parti Dönemi ve Tek Parti Dönemi Sonrası (1945-1963) olmak Üzere ikiye ayrılabilir. Tek Parti Dönemi, Türkiye Devletinin Osmanlı'dan devralınan toprak ve tarıma ilişkin sorunların yanısıra I.Dünya ve Kurtuluş Savasının nüfus, beslenme, imar ve yerleşmeye ilişkin olumsuz etkilerinin izlerinin silinmeye çalışıldığı bir dönem olmuştur. Dönemde çevre sağlığı ve tarıma özellikle önem verilmiş, Ülkede belli başlı bayındırlık ve sanayi yatırımlarının temelleri atılmış, Ülkenin imarı için caba gösterilmiştir. Bu dönemde çevre ile doğrudan ilgili örgütlenmeler sözkonusu değildir. Diğer alanları düzenleyen örgütlenmeler dolaylı olarak çevre ile iliskilendirilebilir. Tek Parti Sonrası Dönem, Ülkenin planlı döneme taşındığı bir gecis dönemi niteliği taşır. Ağırlıklı kalkınma çabaları ve sosyal yapı değişiklikleri bu dönemde başlamıştır. Çevre sağlığı konusu önemini korumaktadır. Dönemde imar ve orman konuları Üzerinde durulmuş, düzenli kentleşme kaygıları dileİÜ getirilmiştir. Çevre ile ilgili doğrudan bir örgütlenme halen mevcut olmayıp, çevre konusu ile dolaylı olarak kimi bakanlıklar ilgilenmektedir. Planlı dönem de, 1963-1978 dönemi ve 1978-1991 Dönemi olarak iki altdöneme ayrılabilir. 1963-1978 Dönemi, planlı kalkınma ve gelişme amacının güdüldüğü, çevreden ve çevre sorunlarından sözedilmeye başlandığı, bunların Ülke gündemine girdiği ancak çevre ve çevre sorunlarıyla ilgilenecek herhangi bir örgütlenmenin halen bulunmadığı bir zaman dilimidir. Hızlı nüfus artısı ve kentleşme bu dönemde ortaya çıkmıştır. Çevre sorunlarının bu dönemin özellikle son zamanlarında ağırlaşması konuyu güncelleştirmiş, çevre ile ilgili ilk doğrudan örgütlenmeyi getirmiştir. 1978 yılı ile başlayan dönemde çevre ülke gündeminin belli başlı konuları arasına girmiştir. Daha önceki dönemler için söylenecek“çevreyi dar anlamda ele alma”veya“tek yönlü ele alma”durumu, yerini“çevrenin ve çevre sorunlarının geniş anlamda ve çok yönlü olarak ele alınması”na bırakmıştır. Dönemde, çevre ile doğrudan ilgili yasal ve idari düzenlemeler, örgütlenme çabaları yoğun olarak yaşanır hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The environmental policies and organizations during the Republican Period may be divided into several sub-periods of the said period being similar from certain aspects. Especially, the period should be seperated into two sections as Pre-planned Period (Period without a Plan) and Planned Period. Because, there are differences between these two periods from the viewpoint of the approach of the state toward subjects concerning the environment. The Pre-planned Period may be seperated into two sections s being the Single Party Period covering the years 1923-1945 and he Period after the single Party (1945-1963). The Single Party Period has been a period where efforts were made to erase the traces of the unfavorable effects of the World War I and the Independence War in connection with population, nutrition, reconstruction and settlement along with the problems related to land and agriculture inherited by the Turkish State from Ottoman Empire. During this period particular importance has been attributed to the environmental health and agriculture, foundations were laid in the country of main public works and industrial investments and efforts were spent for the reconstructions of the country. There are no organizations in this period related directly with environment. The Period After Single Party is characterized as a transient period where the country passed into the planned period. Important development efforts and changes in socialstructure started in this period. The matter of environmental health still keeps its importance. Emphasis was given in this period to reconstruction and forest issues, concerns were raised on regular urbanization. Presently, there is still no organizations related directly with environment, however some ministries are concerned indirectly with environment. The Planned Period may also be seperated into two sub- periods as 1963-1978 Period and 1978-1991 Period. 1963-1978 Period is a slice of time where planned development and reconstruction are aimed at, the environment and environmental problems have started to be discussed and they have become the main topics of the country, however it is a period where there is no organization which would be concerned with environment and environmental problems. Fast population growth and urbanization emerges in this period. Aggravation of the environmental problems particularly in the last portion of this period, has raised the subject matter as the main topic and this has brought the first direct organization connected with environment. In the period starting with 1978, the environment has become the main issue in the agenda of the country. The status expressed as“dealing with environment in a narrow meaning”or“dealing with on a single aspect”which may be mentioned for the earlier periods, has been replaced with a statement such as“dealing with the environment and environmental problems in a wider sense and in multi-aspects”. Legal and administrative arrangements and organizations efforts related directly with environment, have been instituted intensively.