Portföy yönetimi ve revizyon yöntemleri
- Tez No: 26709
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DOĞAN YAŞAR AYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET : Portföy yönetimi konusu 1991-92 yıllarında bir hazırlık döneminin ardından, 1993 yılında Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığının (S.P.K.) getirdiği yeni düzenlemeler ile uygulamada yeni bir yatırım seçeneği olarak yatırımcı fırsat kümesi içindeki yerini almaktadır. Yapılan yeni düzenlemeler ve konunun yaygınlık kazanması, birçok banka ve aracı kurumun portföy yönetimi konusunda daha sistematik ve yaygın hizmetler vermelerini beraberinde getirmiştir. Portföy yönetimi alanında verilen hizmetler, hem bu hizmeti verenler, hem de bu hizmetten yararlanacaklar için yeni olan uygulamaları da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada portföy yönetimi sürecinin bileşenleri ve 1993 yılı başında Türk menkul değerler piyasasındaki özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Portföy yönetimi konusunda yapılan incelemeler sonucunda görülen, kavramın, ve kısmen de uygulamasının, Türk menkul değerler piyasası için tamamı ile yeni bir konu olmadığıdır. Farklı isimlerle de, ve piyasa yapısındaki zorunlulukların ve uygulamacıların teknik imkanları ile sınırlı da olsa, Türk menkul değerler piyasasında, portföy yönetimi, en basitinden, modeller kullanan daha karmaşığına kadar uzanan uygulamalara yayılmış bir yelpaze içinde görülmektedir. Bu çalışma iki ana kısımdan oluşmuştur. İlk kısım, portföy yönetimi süreci konusunda bilgi sunmaktadır. Portföy yönetimi, özellikleri, süreç olma nedeni ve sürecin önemli parçaları; yatırım amaçlarının belirlenmesi, varlık dağılımı probleminin çözümü, portföy revizyonu ve güncelleştirilmesi ve portföy başarısının değerlendirilmesi aşamaları, çalışma içinde incelenmiş ve teknikleri tartışılmıştır. mUygulamacıların ne tür araçlar ve teknikler kullandığının belirlenmesi amacı ile, portföy yönetimi alanında bir araştırmanın yapılması amaçlanmıştır. Elde edilen bulgular çalışmanın ikinci kısmında sunulmuştur. Bu araştırmanın zaman içinde tekrarlanması ile farklı zaman noktalarında uygulanmakta olan yöntemlerin neler olduğu ve var ise, bu yöntemlerdeki değişimlerin izlenebilmesine katkıda bulunabilir. Böylece, portföy yönetimi konusunda uygulamanın zaman içindeki değişimi izlenebilir. Sistemlerin davranışlarının incelenmesinde ve öğrenilmesinde bilgisayar modellerinin ve simulasyonun önemli ve yararlı bir yeri vardır. Bu nedenle, çalışma içinde portföy yönetimi ve portföy" başarı değerlendirilmesi ile ilgili olarak simulasyon programları hazırlanmıştır. Hazırlanan programlar bütününe ^O^TSIM (Portföy Simulasyonu) adı verilmiştir. Simulasyon sonucunda elde edilen yatırım başarısı değerleri bu kısım içinde tartışılmıştır. Portföy yönetimi ve başarı değerlendirilmesi konusunda simulasyonun yöntem olarak kullanılması, ve bu çalışma içinde sunulan genel çerçeveye uyarlanması, yalnızca kullanıcıların yaratıcılıkları ile sınırlandırılabilir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY : After a period of judicial development in 1991-92 period, it is seen that the issue of portfolio management is now taking its place as a new investment alternative in the investors' opportunity set with the new rules and regulations presented by the Turkish Capital Markets Board Authority (S.P.K.) in 1993. The introduction of the recent regulations and the portfolio management services' attaining to such a level of popularity caused many banks and capital market companies to add services on portfolio management to their lines of financial products. Both from the standpoints of the supplier and customer, the services that are to be given for portfolio management have to unavoidably usher in and welcome a number of new practices to the Turkish capital market. The elements of portfolio management process and it's application in the Turkish capital market are investigated in this study. It is concluded as a result of the research done on portfolio management issue in Turkey that, the concept and to some extent, it's application is not a completely new issue for the Turkish capital market. Even with under different names and with the constraining factors of the markets combined with the technical capabilities of the practitioners, in a spectrum from the most naive to the intermediate which utilizes somewhat models, the applications of portfolio management are seen in the Turkish capital market. This study consists of two sections. The first section presents the portfolio management process. Portfolio management, its specifications, the defendants of its process nature and the important elements of this process, the definition of investment goals, the approaches to the solution of the asset allocationproblem, portfolio revision and updating, and portfolio performance evaluation steps are inquisited and techniques are discussed in this section. In the second section, the findings of a research done on portfolio management issue on practitioners, are presented. The real applications and techniques that have been utilized both on portfolio management and performance evaluation could be inquisited and presented with this research. The recurring of this research in time, could enable to understand the differences in methods used in investment management. Also this could lead to the progresses lived be seen in the Turkish capital market if there shall be any. Computer modeling and simulation approach does have an important and a very beneficial role in understanding and learning systems behavior. In this study simulation programs are written for different portfolio management strategies. The results for different strategies are compared for portfolio performance evaluation. The name 'PO^TSIM (Portfolio Simulation) is given for the whole of these programs. The findings of the simulation runs are discussed in this section. The application of simulation as a tool in portfolio management and portfolio performance evaluation, and the adaptation to utilize it in the context given in this study is only limited with the creativity of the practitioners. VI