Türkiye'de kırsal kalkınmanın gelişimi ve IPARD süreci
Rural development in Turkey and IPARD process
- Tez No: 283405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SAYILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'de Cumhuriyet tarihinden günümüze kadar yürütülmüş olan kırsal kalkınma çalışmaları ve AB'nin Türkiye'ye uygulayacağı Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD)'nin ortaya konulması amaçlanmıştır.Bu amaçla öncelikle; kırsal kalkınma kavramı ve yaklaşımları, Türkiye'de kırsal kalkınmanın tarihsel gelişimi, kırsal kalkınma politika belgeleri, kırsal kalkınma destekleri ve kırsal kalkınmaya yönelik tamamlanmış ve devam etmekte olan iç ve dış kaynaklı projelere yer verilmiştir.Sonraki bölümde, AB kırsal kalkınma politikalarına değinilerek, aday ülkelerin AB Ortak Tarım Politikasına uyum süreçlerini hızlandırmak, etkinleştirmek amacı ile katılım öncesi dönemde aday ülkelere kullandıracağı mali yardım araçlarından 2007-2013 dönemi için uygulayacağı IPARD yapısı ayrıntılı olarak ele alınmıştır. IPARD fonlarının kullanımı için IPARD Programı hazırlığı bir ön koşul olup, programın hedefi, hazırlanma süreci, destekleyeceği alanlar, bütçesi, uygulama birimleri ve Programın uygulanması için başarıyla tamamlanması gereken akreditasyon ile yetki devri süreci ve Program ile sağlanacak desteklerin Türkiye tarımına ve kırsal alanına olası katkıları ortaya konulmaya çalışılmıştır.AB'ye uyum sürecinin son günlerde ivme kazandığı Türkiye'de IPARD Programı uygulamalarından azami fayda sağlanması bu sürecin kolaylaştırılmasında ve tarım işletmelerinin rekabet gücü kazanarak, uyum sonrasında mevcudiyetlerini sürdürebilmelerinde önem arz etmektedir. IPARD ile Türkiye'deki tarım işletmelerinin hijyen, kalite, gıda güvenliği, hayvan refahı gibi konularda AB standartlarına ulaşması, tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi, örgütlenmenin teşviki, kırsal alanda iş olanaklarının kısıtlı olduğu ve köyden kente göçün hızlandığı gerçeği ile kırsal alanda alternatif iş olanaklarının sağlanması, yerel kalkınma stratejilerin hazırlanması ve uygulanması ile tarım-çevre tedbirlerine hazırlık sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to reveal the rural development component (IPARD) indicating EU assistance to Turkey and performed rural development implementations from the foundation of Republic of Turkey to present date.For this purpose, first of all , the historical progress of rural development in Turkey, rural development policy documents, supports for rural development and rural development projects based on internal and external sources are included.In latter section, by addressed EU rural development policy, in order to accelerate the adaptation process of candidate countries to EU Common Agricultural Policy to be enabled the pre-accession period between the 2007-2013 to the candidate countries on the financial aid tools for Turkey will apply IPARD structure in detail has been handled. Preparation of the IPARD Program is an prerequisite for the utilization of the IPARD funds that the aim of the program, preparation process, areas to be supported, budget, implementation units and the accreditation process with the conferral of management to be completed successfully necessary for the implementation of the program and the potential contributions to be brought up for Turkey?s agriculture as well as rural areas with the support to be provided of which is envisaged in the program has been introduced.Considering the fact that, EU integration process has gained momentum in recent days in Turkey, IPARD Program implementation facilitating this process to ensure maximum benefit and competitiveness of agricultural enterprises, and therefore , the sustainability of the aforementioned enterprises is of great importance, the conformity of the agricultural enterprises to EU standards on issues including hygiene, quality, food safety, animal welfare, the development of agriculture-based industry, the promotion of organizational structure, the boosting up of alternative employment opportunities in rural areas of whose job opportunities being limited, as well as the preparation and implementation of local development strategies and the preparation of agri-environmental measurement will be provided by means of IPARD implementation in Turkey.