Konvansiyonel ve ileri görüntüleme teknikleri ile farklı açılarda alınan görüntülerde dikey ve yatay boyutun saptanması
Determination with conventional and advanced imaging techniques in images taken in different angles of the verical and horizontal dimensions
  1. Tez No: 267105
  2. Yazar: SAMİ KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AKGÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Dentistry, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızın amacı, konvansiyonel ve dijital panoramik makineler kullanarak farklı baş pozisyonlarında alınmış görüntülerde dikey ve yatay büyütme katsayısının değişiminin değerlendirilmesidir. Kuru kafa modelinde her diş soketine metal silindir yerleştirilerek ideal pozisyonda ve 3 düzlemde 1° kaydırılarak 49 değişik görüntüde ve 2 farklı panoramik makineden elde edilen boy, apikal ve oklüzal genişlik büyütme katsayıları incelendi. Dijital panoramikte büyütme katsayısı konvansiyonel panoramikten daha küçüktür. Distorsiyon katsayısı, dijital panoramikte daha fazladır. Her anatomik bölge farklı büyütme katsayısına sahiptir. Baş pozisyonlarındaki değişim ölçüm sonuçlarına yansımaktadır ama her 3 düzlemde orantısal bir değişim izlenememektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, to evaluate changes vertical and horizontal magnification usingconventional and digital panoramic imagestaken at different head position. By placing metal cylinders each tooth in the socket of the dry skull model and images obtained the third plane in the ideal position by sliding the 1 and heidht, width of the apical and occlusal magification were analyzed 49 different image from two different panoramic machine. Digital panoramic panoramic magnification factor is smaller than conventional panoramic. Digital panoramic distortion coefficient is the greater. Each anatomic location had a different amount of radiographic magnification. The measurements varies due to different head positions, but at every third plane, the measurements disagree in a proportional changes.