Mrg difüzyon kurtosis metodu ile farklı dokuların görüntülenmesi: kanserli ve nörolojik olgulara uygulaması
Imaging of different tissues by mri diffusion kurtosis method: application to cancerous and neurological cases
  1. Tez No: 629841
  2. Yazar: SEVİM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada MRG difüzyon kurtosis metodu kullanılarak MS plakları ve intrakranyal tümörlerde gerçekleşen difüzyonel değişimler incelenmiştir. Çalışmamızın ilk aşamasında 31 MS tanılı ve 21 sağlıklı gönüllü toplam 52 hasta 3T MR cihazı ile görüntülendi. Mean kurtosis parametrikleri elde edildi. Kontrol grubunda WM, MS grubunda ise NAWM ve MS plakları işaretlenerek ROI analizi yapıldı. İkinci aşamasında ise 5 beyin metastazlı hasta ve 5 kanser tanısı olan ancak beyinde patolojisi bulunmayan hasta 1,5T MR cihazı ile görüntülendi ve mean kurtosis parametrikleri elde edildi. Beyin patolojisi bulunmayan grupta WM, hasta grubunda ise kontralateral NAWM ve tümör hacimleri işaretlenerek ROI analizi yapıldı. MS ve kontrol grubu WM kurtosis ve skewness karşılaştırılmasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,213 ve =0,390). MS hastalarında, WM'de ölçülen kurtosis, skewness, maksimum intensite, minimum intensite ve medyan intensite değerleri, MS plaklarında ölçülen değerlerden anlamlı yüksektir. Beyin metastazlı ve beyin patolojisi bulunmayan hasta grubunda çizilen WM karşılaştırmasında mean kurtosis, skewness, minimum intensite, maksimum intensite ve medyan intensite değerleri incelendi. Tümöral yapıda ölçülen kurtosis değerlerinin, kontralateral NAWM ve beyin patolojisi bulunmayan WM ile ölçülen değerlerden daha az olduğu görüldü. Ayrıca tümöral yapıda ölçülen skewness, minimum intensite, maksimum intensite ve medyan intensite değerleri, kontralateral NAWM ve beyin patolojisi bulunmayan WM ile ölçülen değerlerden daha az bulundu. Bu durum azalan difüzyon kurtosis değerlerinin nöral defisite işaret etmesi olarak yorumlandı. DKG, beyin dokusu mikro yapılarını değerlendirmede konvansiyonel görüntüleme tekniklerine göre daha ileri bir tekniktir ve rutin klinik uygulamada kullanıldığında, difüzyon tensöre ek, yeni bilgiler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated diffusional changes in MS plaques and metastatic intracranial tumors by using diffusional kurtosis imaging. In the first part of our study, 31 patients with MS diagnosis and 21 healthy controls were evaluated by DKI on a 3T scanner. ROI were drawn as WM in control group and NAWM and MS plaques in patient group on mean kurtosis parametric maps. Following, 5 patients with brain metastasis and 5 cancer diagnosed patients with no brain pathology underwent MRI on 1.5 T scanner. ROI were drawn as WM in no brain pathology group and NAWM and tumor volumes in patient group on mean kurtosis parametric maps. No significant difference was found between WM kurtosis and skewness parameters in MS and control group (p=0.213 ve =0.390). In MS patients, kurtosis, skewness, max. intensity, min. intensity and median intensity values of WM, plaque 1, plaque 2 and plague 3 were significantly higher for all. Afterwards, mean kurtosis, skewness , min. intensity, max. intensity and median intensity values of WM in no brain pathology group and contralateral NAWM and tumor in brain metastasis group were evaluated. Mean kurtosis values of tumor volumes were found lower than the contralateral NAWM and WM of no brain pathology group. Furthermore, skewness and all intensity values of tumor volumes were lower than the values of WM in no brain pathology group and contralateral NAWM. DKI is an advanced imaging tecnique which has the potential to provide new information on the brain tissue microstructure.