Akkaraman ırkı koyunlara FSH uygulaması sonucu elde edilen süperovulasyon cevabının değerlendirilmesi
The Evaluation of Superovulation response to FSH in Akkaraman Ewes
  1. Tez No: 267116
  2. Yazar: ERGUN KAYAALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma azalan dozlarda P-FSH ile follikül gelişimi uyarılan Akkaraman Irkı koyunların süperovulasyon cevabının değerlendirilmesi amacıyla yapıldı.Çalışmada 15 Akkaraman Irkı koyun ve 15 Akkaraman Irkı koç kullanıldı. Koyunları senkronize etmek için 20 mg Fluorogestone Asetat (FGA) içeren vaginal sponjlar (Choronogest® CR, Intervet) 14 gün boyunca uygulandı. Süperovulasyon amacıyla koyunlara 12. günde 12 saat arayla (08:00-20:00) sabah-akşam 4 gün boyunca azalan dozlarda (1.5ml x 3, 1.25ml x 2, 1ml x 3) P-FSH (Folltropin®-V, BIOICHE) uygulandı.On beşinci günün sabahında sponj uzaklaştırıldı. On altıncı günde bir koyuna bir koç olacak şekilde koç katımı yapıldı. Koç koyunu aştıktan sonra koyuna 1ml GnRH analoğu (Receptal®, Intervet) yapıldı. Östrüsten 7 gün sonra koyunlar Mid-ventral laparatomi yöntemiyle açıldı. Çalışma sonucunda %80 östrüs, %53.33 süperovulasyon, %64.5 hücre toplama oranı, %67.35 fertilizasyon, 9.5±2.83 CL, 4.13±1.04 toplam embriyo, 3.25±0.64 dondurulabilir embriyo, 2.0±1.73oosit, 0.5±0.5 dejenere embriyo, 2.13±0.79 morula, 0.36±0.18 kompakt morula, 0.13±0.13 erken blastosist, 0.63±0.42 blastosist ve 0.38±0.37 hatched blastosist elde edildi.Sonuç olarak spesifik bir koyun ırkı için geliştirilecek olan güvenilir bir süperovulasyon protokolünün yapılacak çalışmaların başarı oranını arttıracağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, aim was to evaluate the superovulation response of Akkaraman ewes when follicle development was stimulated by FSH.Total of 15 Akkaraman rams and 15 sheep were used. For synchronizzation, vaginal sponges containing 20 mg Fluorogestone Acetat (FGA, Choronogest CR, Intervet) were applied (day 0) for 14 days in ewes. Starting on day 12, decreasing doses of P-FSH (Folltropin®-V, BIOICHE, 1.5ml x 3, 1.25ml x 2, 1ml x 3) was administrated to the ewes for induction of superovulation for 4 days with 12 hour intervals. In the morning of day 15, sponges were removed and ewes were placed together with a ram (one ram for one ewe). After mating, ewes were injected with GnRH (Receptal®, Intervet, 0.0042 mg/ml). Ewes were underwent surgery with mid-vetral opening 7 days after oestrus and uterus hornes were washed separately.Twelve ewes displayed oestrus and therefore, oestrus rate was determined as 80%. As the result of washing, superovulation response was 53.3 %. 9.5±2.83 CL, 64.5% total cell rate, 4.13±1.04 total embryo number, 3.25±0.64 freezable embryo, 67.35% fertilization rate, 2 ±1.73 Oosit, 0.5±0.5 degenerate embryo, 2.13±0.79 Morula, 0.36±0.18 compact morula, 0.13±0.13 early blastosist, 0.63±0.42 blastosist and 0.38±0.37 hatched blastosist were obtained per ewe.Consequently, these results indicate that a reliable superovulation protocol needs to be developed for a particular breed of ewe to increase the success rate of the further studies.