Akkaraman ırkı koyunlarda arı sütünün fertilite üzerine etkisi
Effect of royal jelly on fertility in >Akkaraman ewes
- Tez No: 311342
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUR BEKYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmada, Akkaraman ırkı koyunlarda arı sütünün üreme sezonuna geçiş döneminde tek başına ve progesteron ile beraber fertilite üzerine etkisi araştırıldı.Araştırmada 90 adet Akkaraman ırkı koyun kullanıldı. Koyunlar rasgele altı gruba ayrıldı (n=15). Çalışmaya tüm gruplardaki koyunlara 125 µg IM kloprostenol (Estrumate®) yapılarak başlandı. Birinci grup kontrol grubu olarak ayrı ldı. İkinci gruptaki koyunlara flugeston asetat (Chronogest CR®) içeren süngerler 14 gün süreyle uygulandı. Üçüncü gruptaki koyunlara flugeston asetat ile beraber 14 gün süreyle oral olarak 250 mg arı sütü verildi. Dördüncü gruptaki koyunlara ise flugeston asetat ile beraber 14 gün süreyle oral olarak 500 mg arı sütü verildi. Süngerin çıkarılmasını takiben tüm sünger uygulanan gruplardaki koyunlara 600 IU PMSG (Chronogest/PMSG®) IM yolla uygulandı. Beşinci grupta 14 gün süreyle oral olarak 250 mg arı sütü verilirken altıncı grupta ise 500 mg arı sütü verildi. Tohumlama sırasında birinci, beşinci ve altıncı gruptaki koyunlara 0,004 mg buserelin acetate (Receptal®) IM olarak uygulandı. Tüm koyunlardan çalışmanın başladığı gün, tohumlama günü ve tohumlamadan sonraki 20. günde progesteron analizleri için kan alındı.Birinci grupta gebelik oranları %20, ikinci grupta %86,7, üçüncü grupta % 66,7, dördüncü grupta % 80, beşinci grupta %33,3 ve altıncı grupta ise % 53,30 oranında gebelik elde edildi.Progesteron değerlerine göre östrusları belirlenen hayvanlarda yapılan tohumlamalar sonucunda tüm gruplarda gebelik oranları sırasıyla, %86,6, %75, %84,6, %28,5, %42,8, %66,6 olarak belirlendi.Vaginal direnç ölçümlerine göre östrusları belirlenen hayvanlarda yapılan tohumlamalar sonucunda tüm gruplarda gebelik oranları sırasıyla, %86,6, %66,6, %80, %22,2, %62,5, %88,8 olarak belirlendi.Östrusları belirlenen hayvanlarda süngerli gruplar arasında arı sütü dozlarına göre gebelik oranları arasındaki fark istatistiki olarak önemli bulunmadı (P>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study the efficiency of royal jelly, alone and with progesterone on fertility in transitional season was investigated in Akkaraman ewes.A total of 90 ewes were used in this experiment. All ewes was divided six groups randomly (n=15). The process was started with 125 µg IM cloprostenol (Estrumate®) injections in all groups. The first group allocated (served) as control group. Flugestone acetate (Chronogest CR ®) containing sponges inserted for 14 days in the 2nd group. Flugestone acetate with 250 mg of royal jelly were administered orally for 14 days in the 3rd group. Flugeston acetate with 500 mg royal jelly was administered orally for 14 days. All the sheep in the sponge groups were injected with 600 IU PMSG (Chronogest/PMSG®)after the removal of the sponge. The ewes were given royal jelly 250 mg (5th group) and 500 mg (6th group) orally for 14 days. During the insemination, bucereline acetate (0.004 mg, Receptal®) were administrated by IM route to 1st, 5th and 6th groups. Blood samples were collected for the progesterone analysis on the first day of the trial, the day of the insemination and the day 20 after the insemination.The pregnancy rates were %20, %86,7, % 66,7, % 80, %33,3 and % 53,30 for the 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and the 6th groups respectively.As a result of the inseminations performed in the animals the oestrus of which are determined according to their progesterone values, the pregnancy rates in all groups were determined as 86.6%, 75%, 84.6%, 28.5%, 42.8%, 66.6% respectively.As a result of the inseminations performed in the animals the oestrus of which are determined according to their vaginal resistance measurements, the pregnancy rates in all groups were determined as 86.6%, 66.6%, 80%, 22.2%, 62.5%, 88.8% respectively.According to the doses of royal jelly in the sponge groups of the animals which are in oestrus,determined that pregnancy rates, was not significant (P>0.05).