Sportif tekniğin öğretiminde kavram haritalarının etkisi
The effect of concept maps in teaching sportive technique
- Tez No: 267120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmanın amacı sportif tekniğin öğretilmesinde kavram haritalarının etkisinin incelenmesidir.Araştırmaya, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinden yaş ortalaması 22,65 ± 1,694 olan 20 öğrenci deney grubu için, yaş ortalaması 23,60±1,930 olan 20 öğrenci kontrol grubu için gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada, deney gurubu için 6 hafta süreyle haftada 1 saat sportif teknik konusu hem geleneksel yöntem hem de kavram haritaları kullanılarak anlatılmıştır. Kontrol gurubuna ise 6 hafta süreyle haftada 1 saat sadece geleneksel yöntem kullanarak sportif teknik konusu anlatılmıştır. Araştırmada sportif tekniği değerlendirmek için 20 soruluk başarı testi öntest ve sontest olarak uygulanmıştır.Veriler ortalama ve standart sapmalar verilerek özetlenmiştir. Bağımsız değişkenler arasındaki farklılığın tespiti için Independent-sample T testi, bağımlı değişkenler arasındaki farklılığın tespiti için ise Paired-sample T testi kullanılmıştır. Bu çalışmada hata düzeyi 0.05 olarak alınmıştır.Deney ve kontrol grubu için ön test puanları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of concept maps in teaching sportive technique.In the research, 20 students having 22,65 ± 1,694 age average from School of Physical education and sports voluntarily participated in for the experimental group,20 students having 23,60±1,930 age average participated in for the control group. In the research, the subject of sportive technique was told to the experimental group one hour a week, for 6 weeks by using both traditional method and concept maps. As for the control group, the subject of sportive technique was told via traditional method one hour a week, for 6 weeks. In the research, the achievement test of 20 questions was applied as pre-test and post-test to evaluate sportive technique.The data were abstracted via mean and Standard deviation. Independent-sample T test was used to determine the difference between independent variables, Paired-sample T test was used to determine the difference between dependent variables. The error level was taken as 0.05 in this study.When pre-test scores were compared for the experimental and control groups, no statistically significant difference was found (p>0.05).