Futbolcularda sürat ve çabukluk arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of relationship between speed and quickness on soccer players
  1. Tez No: 267119
  2. Yazar: KAZIM NAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SANİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı futbolcularda sürat ve çabukluk arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya, yaş ortalamaları 24,19 ? 4,27 (yıl), boy uzunlukları ortalaması 1,80 ? 0,06 (m), vücut ağırlıkları ortalaması 74,96 ? 5,46 (kg) olan toplam 114 profesyonel futbolcu gönüllü olarak katılmıştır.Ölçümlere, 30 dakikalık ısınma ile başlandı. Futbolculara, sürat ve çabukluk testleri uygulandı. Başlangıç noktasına, 5 metreye, 15 metreye ve 30 metreye fotoseller yerleştirilerek futbolcuların sürat ve çabuklukları ölçüldü. Her futbolcudan 3 dakika dinlenme aralığı ile 2 kez ölçüm alındı. İki ölçümden en iyi olan derece kaydedildi. Ölçümlerde, 4 kapılı fotosel ve mesafeleri ölçmek için metre kullanılmıştır.Araştırmaya katılan futbolcuların 5 metre çabukluk değerleri mevkiler bakımından karşılaştırıldığında mevkiler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between speed and quickness on professional soccer players. A total of 114 soccer players were examined. The mean (SD) age was 24,19 ? 4,27 years, height was 1,80 ? 0,06 m, and weight was 74,96 ? 5,46 kg for soccer players who participated as volunteer in the study.Measurements were started with a 30-minute warm-up session. Quickness and speed tests were applied to soccer players. Quickness and speed of soccer players were measurement starting point, to 5 meters, 15 meters and 30 meters, placing photocells. Each test was applied twice, with a 3-minute interval, and the best result was recorded. Measurements, four-door photocell and meter was used to measure distances.We did not find any statistical differences with regard to positions of soccer players in 5-m quickness values (P>0,05).