Trans-9 18:1 oktadesenoik asit izomerinin insülin direnci üzerine etkileri
Effects of the Trans-9 18:1 oktadecenoic asid ısomer on ınsülin resistance
- Tez No: 267122
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Trans yağ asitleri hücre membran fonksiyonlarını etkileyebilmektedir. Bu nedenle çalışmamızda Trans 9 18:1 oktadesenoik asit izomerinin insülin direnci üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık.Bu çalışmada 40 adet yaklaşık 280-300 gr ağırlığında erkek Sprague Dawley albino soyundan sıçan kullanıldı. Ratlar dört gruba ayrıldı. 1. Grup yağsız diyetle 2. Grup oleik asit, 3. Grup margarin ve 4. Grup Trans 9 18:1 oktadesenoik asit izomeri(50 mg/day) ile 20 gün boyunca beslendi. Beslenme periyodunun ardından ratların yaşamları sonlandırıldı ve kan örnekleri toplandı. Glukoz ve fruktozamin düzeyleri kolorimetrik metodla, adiponektin ve resistin düzeyleri de ELİSA metoduyla tesbit edildi.Diyet ile oleik asit verilen çalışma grubu ile diğer gruplar karşılaştırıldığında; margarin grubundan adiponektin seviyesi anlamlı şekilde düşük, resistin seviyesi anlamlı şekilde yüksek, fruktozamin ve glukoz seviyesi anlamlı şekilde düşük bulunmuştur. Trans yağ asidi grubundan fruktozamin ve glukoz seviyesi anlamlı şekilde düşük çıkmıştır. Diyete margarin ilave edilerek verilen grup ile diğer gruplar karşılaştırıldığında; trans yağ asidi grubundan adiponektin seviyesi anlamlı şekilde yüksek, resistin seviyesi ise anlamlı şekilde düşük çıkmıştır. Normal diyet verilen kontrol grubu ile diğer gruplar karşılaştırıldığında; oleik asit grubundan fruktozamin ve glukoz seviyesi anlamlı şekilde yüksek bulunmuş, margarin grubu ile karşılaştırıldığında ise resistin, fruktozamin ve glukoz seviyesi anlamlı şekilde yüksek çıkmıştır.TFA'nın insülin duyarlılığı üzerindeki etkilerini göstermek için daha kapsamlı çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Since trans fatty acids (TFA) might interfere with cell membrane functions. Therefore, the aim of our study was to investigate the effect of trans 9:18 1 octadecenoic acid isomer on insülin resistance.Forty male Sprague Dawley albino rats, body weight 280-300 g, were used in the study. Rats were divided into four groups: group1 were fed oil- free diet(control), group 2 were fed oleic acid, group 3 were fed margarine and group 4 were fed trans-9 18:1 octadecenoic acid isomers 50 mg/day for 20 days. At the end of the nutritional period, rats were sacrificed and examples of blood was collected. Glucose and fructosamine levels was determinated by colorimetric method, as well as plasma adiponectin and resistin levels by ELISA method.Compared with oleic acid, adiponectin, glucose and fructosamine levels were low in margarine fed rats. Resistin level was high in margarine fed rats. Compared with margarine, adiponectin level was high and resistin level was low in TFA fed rats. Compared with control, fructosamine and glucose levels were high in oleic acid fed rats and resistin, fructosamine, glucose levels were high in margarine fed rats. Large controlled trials have been required to demonstrate adverse effects of TFA on insülin sensitivity.