Trans-9 18:1 oktadecenoik asit izomerinin hücre zarı fonksiyonu üzerine etkileri.
Effects of the trans-9 18:1 oktadecenoic asid isomer on the cell membran function.
  1. Tez No: 195182
  2. Yazar: AYŞE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÜRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Diyet ile alınan trans yağ asit izomerlerinden trans-9 18:1 octadecanoik asit izomerinin, ratlarda hücre zar akışkanlığı üzerine etkisi sonucu meydana gelen değişikliklerin, karaciğer hücre zarı Na/K ATPaz enzim aktivitesi ile ilişkilerini araştırdık. Aynı zamanda trans-9 18:1 oktadecenoik asit izomerinin ratlarda lipit metabolizmasını etkileyip etkilemediğini araştırdık. İki gruba ayırdığımız ratlarda çalışma grubuna 10gün süre ile 50mg/gün trans-9 18:1 oktadecenoik asit izomeri verildikten sonra serum ve karaciğer dokusunda gaz kromotografi analizleri ile yağ asit kompozisyonu incendi. Çalışma grubunda trans?9 18:1 yağ asidi belirlenirken kontrol grubunda rastlanmadı. Bu da trans?9 18:1 oktadecenoik asit izomerinin vücutta doğal olarak bulunmadığını gösterdi. Çalışma grubundaki C18:2 6n değerindeki anlamlı artış ve C20:4 6n değerindeki anlamlı azalış, trans?9 18:1 oktadecenoik asit izomerinin desaturaz aktivitesini etkilemiş olabileceği, C18:2 6n yağ asidinin C20:4 n6 yağ asidine dönüşümünü engelleyebileceği kanaatine varıldı. Trans-9 18:1 oktadecenoik asit ile beslenen ratlarda HDL kolesterol, HDL2 kolesterol düzeylerinde artış belirlendi. HDL3 kolesterol, LDL kolesterol, total kolesterol, trigliserit ve Na/K ATPaz aktivitesi değerlerinde değişme gözlenmedi. Bulgularımız litaratür ışığında tartışıldığında TFAların serum HDL kolesterol ve HDL2 kolesterol seviyelerini değiştirdiğini ve bu sonucunda TFA içerikli beslenmenin kalp hastalıklarını yakalanma riskini arttırabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The relationships between the variations due to the effect of trans-9 18:1 octadecanoic acid isomer from the trans fatty acid isomers taken with diet on the cell membrane fluidity of rats and the Na/K ATPaz enzyme activity of the liver cell membrane were investigated. At the same time, it was researched whether the trans-9 18:1 octadecanoic acid isomer affects the lipid metabolism of the rats or not. Dividing the rats into two groups, the study group took trans-9 18:1 octadecanoic acid isomer with 50mg/day dosage for 10 days and then the gas chromatography analyses and fat acid composition in the liver tissue were researched. Since there was met trans-9 19:1 fat acid in the study group, none was detected in the control group; which proves that the trans-9 18:1 octadecanoic acid isomer naturally do not exist in the body. It was believed that the considerable increase in the C18:2 6n and considerable decrease in the C20:4 6n values of the study group might influence the desaturase activity of the trans-9 18:1 octadecanoic acid isomer and prevent the transformation of the C18:2 6n fat acid into C20:4 n6 fat acid. The rats fed with trans-9 18:1 octadecanoic acid presented increases in the HDL cholesterol and HDL2 cholesterol levels. No changes were seen in the amounts of the HDL3 cholesterol, LDL cholesterol, total cholesterol, triglyceride and Na/K ATPaz activity. When our results were discussed in the light of the literature, it was stated that the TFAs change the serum HDL cholesterol and HDL2 cholesterol levels, and consequently this condition can increase the risk of the heart diseases.