Bayan voleybolcularda reaksiyon zamanı, çeviklik ve anaerobik performanstaki değişimlerin sezon süresince incelenmesi
The effect of changes in reaction time, agility and anaerobic performance during the all season in female volleyball players
- Tez No: 267124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, bayan voleybolcularda reaksiyon zamanı, çeviklik ve anaerobik performanstaki değişimlerin sezon süresince incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırmaya, Erciyes Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Voleybol takımından toplam 14 gönüllü sporcu katılmıştır. 2009-2010 sezonu 3. Ligde mücadele eden takım oyuncularının hazırlık dönemi öncesi, hazırlık dönemi sonrası, müsabaka dönem arası ve müsabaka dönem sonrası olmak üzere; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, reaksiyon zamanı, anaerobik güç testi ve çeviklik testi ölçümleri alınmıştır.Araştırmaya katılan voleybolcuların çeviklik değerlerine ilişkin ölçümlerin karşılaştırılmasında 1. Ölçüm ile 2. Ölçüm arasında, anaerobik güç değerlerinden Watt/kg değerine ilişkin ölçümlerin karşılaştırılmasında 1. Ölçüm ile 4. Ölçüm arasında, işitsel reaksiyon zamanına ilişkin ölçümlerin karşılaştırılmasında, 1. Ölçüm ile 2 ve 3. Ölçüm arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir (P0,05).Sonuç olarak; voleybolcuların farklı dönemlerde alınan vücut ağırlığı, işitsel reaksiyon zamanı, çeviklik ve anaerobik güç ölçüm değerlerinde anlamlı farkların olduğu gözlemlenmiştir. Bu farkların olumsuz yönde olması, gerek hazırlık döneminde gerekse müsabaka döneminde yeterli düzeyde antrenman yapılmadığı yada sporcuların gereken uygulamaları tam anlamıyla yerine getirmedikleri ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, to investigate the changes of the reaction time, agility, and anaerobic performance during the season was women's volleyball player.Research, Erciyes University Youth and Sports Volleyball Club team total of 14 volunteers took part in sports. Measurements were taken preparation period prior to the preparation period after the contest period, and between competition period, then about to be, height, body weight, reaction time, anaerobic power test, agility test, 2009-2010 season 3 in the league to fight a team of players.Volleyball players participated in the research of the agility metrics to compare the values 1 Measurements with 2 Between measurements, anaerobic power values Watts / kg for the comparison of measurements on 1 4th measurement Between measurements, the comparison of measurements on auditory reaction time, 1 Measurements with 2 and 3 A statistically significant difference between the measurements was found (P 0.05).As a result, taken at different times of volleyball players, weight, visual reaction time, agility and anaerobic power were observed and no significant differences in measured values. This difference is in the negative direction, both during the preparation period, both events did not have adequate training or practices of athletes should be expressed not fully met.