Hiperlipidemi yapılmış farelerin kanlarında oksidlenmiş düşük dansiteli lipoprotein ve lipid peroksidasyonun değerlendirilmesi
Investigation of oxidized low-density lipoproteins and lipid peroxidation in experimentally hyperlipidemia induced mice.
  1. Tez No: 267190
  2. Yazar: ALİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN EMEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Aterosklerotik olayların gelişiminde hiperlipidemi önemli bir yer tutar. İçinde köpük hücreleri bulunduran aterosklerotik plakta bulunan başlıca lipid türü düşük dansiteli lipoproteinlerdir (LDL). Bu nedenle LDL oksidasyonunun ateroskleroz gelişiminde önemli olduğu kabul edilir. Köpük hücrelerinin öncüsü olan makrofajlar doğal LDL'yi toplamaz. Modifiye olmuş LDL'nin incelenmesi aterosklerozun anlaşılmasında önem taşır. Bu çalışmada deneysel hiperlipidemi yapılmış hayvanlarda, oksidlenmiş LDL (ox-LDL), lipid peroksidasyonu ve sialik asid değerleri incelendi. Ayrıca Apo B ve LDL konjugatı ilave edilen hiperlipidemi modelinin nasıl değiştiğine bakıldı.Çalışmada 32 tane C57BL/6 türü fare kullanıldı. Deney hayvanları her biri 8 adet olmak üzere 4 gruba ayrıldı. 1-Kontrol grubu (n=8), 2-Hiperlipidemik grup (n=8), 3-Hiperlipidemik+Apo-B grubu (n=8), 4-Hiperlipidemik+LDL grubu (n=8).
Özet (Çeviri)
Hyperlipidemia is a major risk factor in atherosclerotic events. Low density lipoproteins (LDLs) are the main source of lipids in atherosclerotic plaques within foam cells. Oxidation of LDL is believed to play an important role in the development of atherosclerosis. Macrophages are considered to be precursors of foam cells, but they can not take up native LDL. Thus, measurement of oxidized LDL is essential for investigating its releavance to atherosclerotic diseases. In this study; oxidized LDL (ox-LDL), lipid peroxidation (LPO) and sialic acid values were investigated in experimental hyperlipidemia induced mice and the effect of apolipoprotein B?100 (Apo-B) and LDL conjugate on this values were examined.Thirty two C57BL/6 mice were enrolled into the study. Mice were divided into four groups. Control group (n=8), hyperlipidemic group (n=8), hyperlipidemic + Apo-B group and hyperlipidemic+LDL group. Mice were sacrified at the end of two months.