Türkiye'de yüzme branşı ile uğraşan sporcuların spor yaşamlarının erken yaşta sona ermesinin nedenleri.
The reasons why the sportsmen who work on swimming branch leave their sport life in early ages.
- Tez No: 267191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MAZHAR BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma Türkiye'de yüzme branşı ile uğraşan sporcuların spor yaşamlarının erken yaşta sona ermesinin nedenlerinin incelenip belirlenmesi amacı ile yapılmıştır.Bu doğrultuda sporcuların en çok hangi yaşlarda ve hangi sebeplerden dolayı yüzme sporuna devam etmeme kararı aldıkları, bireylere uygulanan anket ile belirlenip elde edilen bulgular doğrultusunda öneriler getirmesi, bu tezin başlıca amacıdır.Örneklemin % 60'ının okul saatlerinin tam gün olduğu görülmektedir, bu faktörün yüzme sporunu bırakmada etkili olabileceği düşünülmektedir.Yüzme sporunu bırakmış kişilere yapılan ankette örneklemin %60'ının yüzmeye başlama yaşı 5-8dir. Geri kalan %20 9?11, %20 12 ve üzeridir.Örneklemin yüzme sporunun tercihinde aile kararının %70 oranında etkili olduğu görülmektedir.Örneklemin yüzmeyi bırakma nedenleri içinde en sık rastlanılan faktör % 50 oranında eğitim faktörüdür.Örneklemin % 60'ının yüzmeyi bırakma yaşı 18 yaş ve üstü olarak görülmektedir.Tüm bu bileşenlerin bir araya gelmesi ve gerekli önlemlerin alınmaması halinde; yüzmenin erken yaşta sona ermesi; dolayısı ile Türkiye de yüzme sporunda istenen başarıya ulaşılamaması kaçınılmaz olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was done to find out the reasons why the sportsmen in Turkey leave their life of sport in early ages.The main purpose of this thesis was determining with questionaries that have been made to sportsmen why and when they decide not to continue to swimming and suggesting solutions with respect to findings.60 percent of sportsmen have full time school, this factor is thought to be effective to leave swimming.The poll has made to ) ) left swimming results in, 60 percent of them started swimming in age 5-8, 20 percent of them in age 9-11 and 20 percent of them in age 12 and beyond.It can be seen that, 70 percent of the swimmers started swimming with their families? decision.The most observed factor that makes sportsmen be obliged to leave swimming is education factor with 50 percent of the poll results.60 percent of the people who left swimming was 18 and older than 18 years old.Unless the necessary measures were taken, it would be unavoidable to fail while trying to reach accomplishment in swimming for Turkey.