Kalp yetersizliği olan hastalarda dispne, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine hemşirelik eğitiminin etkisi
The effect of nursing education on dyspnea, fatigue and life quality concerning heart failure patients
- Tez No: 267208
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Sağlık Eğitimi, Nursing, Cardiology, Health Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışma, kalp yetersizliği olan hastalarda dispne, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine hemşire tarafından verilen eğitimin etkisini belirlemek amacıyla 24 deney, 25 kontrol olmak üzere toplam 49 hastada randomize kontrollü deneysel olarak yapıldı. Veriler Hasta Bilgi Formu, Bazal Dispne İndeksi, Yorgunluk İçin Görsel Benzerlik Ölçeği ve EORTC QLQ C-30 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde iki grup arasında kategorik değişkenler için ki-kare testi ve Fisher'in kesin ki-kare testi kullanıldı. Ölçeklerin her bir grubu için önce ve sonra değerlendirmelerinde Wilcoxon test, gruplar arası fark değerlendirmelerinde ise Mann-Whitney U test kullanıldı. Her bir grupta bağımsız değişkenlerin ölçekler ile ilgili ilişkisinin değerlendirilmesinde Mann Whitney U test ve Kruskall Wallis tek yönlü varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This randomized-controlled experimental trial was performed on a total of 49 patients (24 test, 25 control groups) for to examine the effect of educated by nurses on dyspnea, fatigue and life quality concerning heart failure patients. The data were collected by using Patient İnformation Form, Basal Dyspnea İndex, Visual Similarity Scale for Fatigue and EORTC QLQ C-30 Life Quality Scale. Chi-square test, for the categorical variables between two groups and Fisher?s exact chi-square test were used during evaluation of data. Wilcoxon test was used for before and after evaluation of scales for each group and Mann-Whitney U test was used for the evaluation of difference among groups. Mann-Whitney U test and Kruskall Wallis single way variance analysis were used for examination of the relation between independent variables in each group and scales.