Glike lipoproteinlerin trombosit apoptozu ve diğer fonksiyonlarına etkileri
Native HDL and melatonin protect platelets from glycated-HDL and glycated-LDL induced apoptosis and activation triggering signals
  1. Tez No: 267221
  2. Yazar: AYDAN DAĞTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA ÖZSAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Modifiye olmuş LDL, özellikle glike olmuş LDL aterogenezde önemli bir faktördür. Biz bu çalışmada glike LDL ve HDL'nin trombosit apoptozu, aktivasyonu, NO üretimi, oksidatif modifikasyonlara etkisi ve antioksidanların ve doğal HDL'nin inhibe edici etkilerini araştırdık. Kandan LDL ve HDL saflaştırıldı, her iki lipoprotein glike edildi, glike lipoproteinler trombositlerle muamele edilerek trombosit apoptoz markerleri kaspaz 3, kazpaz 9 ve NO üretimi kolorimetrik olarak ELISA okuyucusunda; annexin-V seviyeleri ve trombosit aktivasyonu (P-selektin) flov sitometre ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Modified LDL, especially glycated LDL, is a crucial factor in human atherogenesis. İn this study, we investigated the effects of glycated-LDL and glycated-HDL on platelet apoptosis, activation, lipid peroxidation and also to investigate the inhibiting effects of antioxidants and native HDL.LDL and HDL was isolated from plasma. Isolated LDL and HDL were glycated by glucose. Glycated lipoproteins were incubated with washed platelets. Annexin V binding, P-selectin expression were determined by flow cytometry and platelet caspase 3, caspase 9 activity and nitrite were determined with ELISA reader.