Bireysel ve grup eğitiminin akut miyokart infarktüsü geçiren hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisi
Individual and group training in patients with acute myocardial infarction effect to healthy lifestyle behaviors
- Tez No: 267222
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM ULUPINAR ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırma; birey ve grup eğitiminin Akut Miyokart İnfarktüsü geçiren hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisini inceleyen deneysel bir çalışmadır. Örneklemi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki bir devlet hastanesinde taburcu olmuş ve tedavi gören 112 hasta oluşturdu. Hastalar birey eğitimi (n=37), grup eğitimi (n=38) ve kontrol grubu (n=37) şeklinde üç gruba ayrıldı. Tanıtıcı bilgiler, sigara ve alkol alışkanlıkları, sağlık ve laboratuar değerlerini içeren anket formu ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları ölçeği kullanılarak, eğitim öncesi, eğitimden 1 ay ve 3 ay sonra veriler toplandı. Değerlendirmede yüzdelik, ortalama, ki-kare testi ve varyans analizi kullanıldı. Hastaların %90,1'i erkek, %91,8'i evli, %37,5'i lise mezunu, %39,9'si emekliydi, yaş ortalaması 51,5'ti. Birey eğitimi alan hastaların ilaçlarını diğer hasta gruplarına göre daha özenli kullandıkları belirlendi. Sigara ve alkol kullanma oranı, ilk görüşmede tüm gruplarda yüksekken son görüşmede tüm gruplarda azaldığı, en fazla birey eğitimi alan hastaların azalttığı belirlendi. Ölçülebilen sağlık ve laboratuar değerlerinde, ilk görüşmede yüksek olan değerlerin birey eğitimi ve grup eğitimi verilen hastalarda son görüşmede normal sınırlara yaklaştığı belirlendi. Sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği toplam ve alt boyut puanlarının, birey eğitimi alan hastalarda özellikle son görüşmede diğer gruplardan yüksek olduğu belirlendi. İlk ve son görüşme arasındaki üç aylık süre sonunda birey ve grup eğitimi alan ve kontrol grubundaki hastaların sağlık davranışlarında olumlu değişimler olduğu belirlendi. Hasta eğitimlerinde bireysel eğitim yöntemlerinin ve yazılı materyallerin kullanılması önerildi.
Özet (Çeviri)
Individual and Group Training in Patients with Acute Myocardial Infarction Effect of Healthy Lifestyle BehaviorsThis research is an experimental work that investigates the effects of individual and group education of the patients who had overcome the acute myocardial infarction. The 112 samples are from national hospital in the Republic of North Cyprus who have been treated and discharged. The patients are divided into 3 groups: individual education (n=37) group education (n=38) and control group (n=37). The introductory informations are smoking and alcohol habits, health and laboratory rates that are included in the survey form and healthy lifestyle behaviors scale II is used. The data are gathered before the education after 1 and 3 months from the education. During the evaluation percentage, average, chi-square test, and variation analysis is used. 90,1% of the patients are men, 91,8% are married, 37, 5% are graduated from high school, 39,9% are retired and the average age is 51, 5. It has been observed that the patients who had individual education use their medicine more carefully than the other groups. In the first interview the use of smoke and alcohol is higher, in the last interview is decreased, especially in the patients who were having individual education. The health and the laboratory measurements which were very high during the first interview has reached to normal rates during the last interview. The healthy lifestyle behaviors total and subscale points of the patients who are having individual education are higher than all the other groups. After the 3 months period between first and last interview, the patients who are having individual and group education and control group have shown positive healthy life behaviors. During the patients education it has been suggested to use individual education methods and written materials.