Malignite nedeniyle alt ve/veya üst gastrointestinal sistem cerrahisi geçirecek hastaların nütrisyonel durumlarının ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi.
The nutritional status of the patients who are going under upper and/or lower gastrointestinal system surgery due to malignancy and to measure the quality of life of these patient.
- Tez No: 267228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY İRKÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada malignite nedeniyle alt ve/veya üst gastrointestinal sistem cerrahisi geçirecek hastaların beslenme durumlarını değerlendirmek ve hayat kaliteleri ölçümlerini yapmak amaçlanmıştır. Bu çalışma Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastenesi Genel Cerrahi Kliniği'nde tedavi gören hastalar üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya 21/03/2008-20/10/2009 tarihleri arasında 43'ü alt gastorintestinal sistem, 44'ü üst gastorintestinal sistem kanserli, 17'si kolelitiazis,17'si herni, 3'ü interval apendektomi, 4'ü guatr, 7'si memede kitle ve 5'i diğer (kanser dışı nedenlerle ameliyat edilecek) olmak üzere toplam 140 hasta dahil edildi.Hastaların preoperatif dönemdeki antropometrik ölçümleri (ağırlık, boy), albumin düzeyleri ve yaşam kaliteleri kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Beslenme durumunu değerlendirmede SGA (Subjektif Global Değerlendirme) formu kullanıldı. Hastaların SGA değerlendirilmeleri sonucunda; kanserli hastaların 17'si iyi beslenmiş-normal, 40'ı orta derecede malnütre, 30' u ciddi malnütre iken; kontrol grubunun 47'si iyi beslenmiş-normal, 5'i orta derecede malnütre, 1'i ciddi derecede malnütre olarak bulundu.Biyokimyasal değerlere bakıldığında kanser hastalarında albümin değeri kontrol grubuna göre daha düşük görülmekte idi.Kanser ve beslenme durumu yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen nedenler arasındadır. Çalışmada preoperatif dönemdeki gastrointestinal sistem kanserli hastalarda beslenme düzeyinin düşük seviyelerde olduğu görülmektedir. Bu da preoperatif dönemde beslenme değerlendirmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to assess the nutritional status of the patients who are going under upper and/or lower gastrointestinal system surgery due to malignancy and to measure the quality of life of these patients. This study was carried out on patients treated in Zonguldak Karaelmas University Research and Practice Hospital, General Surgery Clinic.Between 21/03/2008-20/10/2009, 43 of whom are gastrointestinal system patients, 44 of whom are upper gastrointestinal system cancer patients, 17 of whom are colelitiasis, 17 of whom are hernia, 3 of whom are interval apendectomy, 4 of whom are goitre, 7 of whom have a mass in the breast and 5 of whom have other reasons (surgical patients apart from cancer) totally 140 patients, were included in the research.Anthropometric measures ( weight, height ), albumin levels and life quality of the patients during the pre-operative period were compared with those of the contol group.While assessing the nutritional status, SGA (Subjective Global Assessment) form was used. According to the SGA scores, 17 patients were found well-nutritioned-normal, 40 were found medium level malnutrition, 30 were found serious malnutrition, whereas in the control group 47 were well-nutritioned-normal, 5 were medium level malnutrition and 1 was suffering from serious malnutrition.Considering the bio-chemical scores, the albumin levels of cancer suffering patients were lower than those of control group?s.Cancer and nutritional status are among the reasons which affect the quality of life. As for the gastrointestinal system cancer patients the situation is the same. In the research, it was found that the nutritional status in gastrointestinal system cancer patients in the pre-operative period was low. This sets the importance of nutritional assessment during the pre-operative period.