Anksiyete bozukluğu tanısıyla takip edilen hastalarda anksiyete şiddeti ve serum lipid profili ilişkisinin değerlendirilmesi
Observation of the serum lipid profile and electrocardiographic changes in anxiety disordered cases
- Tez No: 267251
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 118
Özet
Koroner arter hastalığı gerek gelişmiş batı ülkelerinde gerekse ülkemizde morbidite ve mortlitenin en sık görülen nedenleri arasındadır. Koroner arter hastalığı ortaya çıktıktan sonra uygulanan girişimsel yöntemler yüksek bir maliyet gerektirir, oysaki koroner ateroskleroz önlenebilen bir hastalıktır. Anksiyete bozuklukları da toplumda oldukça sık görülen psikiyatrik rahatsızlıklardandır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda bu hastalıkla beraber serum lipid profil bozuklukları ve elektrokardiyografik değişiklikler saptanmıştır. Yaptığımız bu çalışma ile anksiyete bozukluklarıyla serum lipid profili ve EKG değişikliği arasında ilişki olup olmadığını araştırarak hastalarımızı ileride gelişebilecek koroner arter hastalığı yönünden bilgilendirme yapılacaktır; ayrıca hastaların kabul etmesi halinde de bu hastalığın önlenmesi için birincil ve ikincil koruma girişimleri yapılacaktır.Çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri polikliniğinde anksiyete bozukluğu tanısı alan ve kronik hastalığı (diyabetes mellitus, hipertansiyon, korone arter hastalığı, dislipidemi) olmayan hastalar üzerinde Eylül 2009-Şubat 2010 tarihleri arasında yapılmıştır. Onam formunu imzalayarak çalışmayı kabul eden hastalara sosyodemografik veri anketi, Hamilton Anksiyete Ölçeği testi uygulanmıştır. Ardından hastalara müsait oldukları birgün en az 12 saatlik bir açlıktan sonra gelmeleri söylenerek serum lipid profili ve EKG'leri değerlendirilmiştirÇalışmaya 71'i kadın (%55,9) 56'sı erkek(%44,1) 127 kişi alındı. PB olan grupta LDL düzeyiyle Hamilton anksiyete puanı (HAP) arasında (p:0.020); trigliserid düzeyi ile HAP (p:0.046), EKG bozukluğu varlığı (p:0.034) arasında; total kolesterol düzeyi ile HAP arasında (p:0.038) anlamlı ilişki bulundu. YAB grubunda LDL düzeyiyle HAP arasında (p:0.019); total kolesterol düzeyiyle HAP arasında (p:0.003); EKG bozukluğuyla anksiyete tanı süresi (p:0.024), HDL düzeyleri arasında (p:0.011) anlamlı ilişki saptandı. OKB grubunda LDL düzeyiyle HAP (p:0.031), sigara kullanımı (p:0.032); total kolesterol ile EKG bozukluğu (p:0.048) ve HAP (p:0.000) arasında anlamlı ilişki saptandı. Çalışmamızda bütün anksiyete alt gruplarında LDL düzeyiyle HAP arasında anlamlı ilişki saptadık.Anksiyete bozukluğu olan hastaların psikiyatrik kontrollerinin yanında, rutin olarak serum lipid profili ve EKG takiplerinin de yapılarak ileride gelişebilecek koroner arter hastalıkları minimum seviyeye indirilebilir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is one of the most common morbidity and mortality reasons in Europe and Turkey. Once disease appear clinically, interferventional methods occupy high cost, whereas coronary atherosclerosis is a preventable disease. Anxiety disorders are one of the common psyhiatric disorders in the community. Related with disease, serum lipid abnormalities and electrocardiographic changes were observed in recent studies. In the study; lipid profile and electrocardiographic changes for anxiety disordered patients were investigated in case of relationship between the future development of coronary artery disease; by the way they could be informed about the risc. In addition;primary and secondary preventation invertansions will be performed if patients accept.Study was carried out in Suleyman Demirel University Faculty of Medicine Psychiatry Policlinic. Patients who have anxiety disorder and have no chronic disease (diabetes mellitus, hypertension, korone artery disease, dyslipidemia) were selected between September 2009-February 2010. Demographic data questionnaire and Hamilton Anxiety Scale test were completed by the patients who accepted to take part in the study by signing the consent form. Then they were invited to come when they are avaible. Their serum lipid profile and ECG were evaluated after at least 12 hours fasting.Study was carried out with 71 women (55.9%) and 56 men (44.1%); total 127 patients. For PB group; statistical significance between LDL and HAP (p:0.020); triglyceride level and HAP (p:0.046), ECG abnormality (p:0.034); total cholesterol and HAP (p:0.038) was found. For YAB group; statistical significance between LDL and HAP (p:0019); total cholesterol and HAP (p:0.003); ECG abnormalities and anxiety diagnosis duration (p:0.024), HDL (p:0.011) was found. For OKB patients; statistical significance between LDL (p:0.031), smoking (p:0.032); total cholesterol and ECG abnormalities (p:0.048), HAP (p:0.000) was found. For all anxiety sub-groups; significant relationship between LDL and HAP was detected.For anxiety patients; by routine monitoring of serum lipid profile and ECG as well as psychiatric control, ratio of the coronary artery diseases could be minimalized