Tip 2 diabetes mellitus hastalarında inflamatuar belirteçler, leptin ve ppar-gamma düzeylerinin major depresif bozukluk mevcudiyeti ile ilişkisi
Association between the presence of major depressive disorder in patients with type 2 dm and levels of inflammatory markers leptin and ppar-gamma
- Tez No: 477979
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Diyabetik hastalarda psikiyatrik bozuklukların sık görüldüğü bilinmektedir. Tip 2 diyabet'e genetik olarak yatkınlığı olan birçok hastanın kilo almaya da yatkınlığı vardır. Ayrıca obezite de tip 2 diyabet için önemli bir risk faktörüdür (5). Bununla birlikte tip 2 DM, obezite ve depresif semptomlar arasındaki ilişkide rol oynayan faktörler tam olarak açığa kavuşturulamamıştır. Bu noktada obezitenin önemli bir role sahip olduğu düşünülmektedir. Araştırmamızın amacı, Tip 2 diabet hastalarında Major Depresif Bozukluk mevcudiyeti ile, inflamatuar belirteçler (CRP, IL-6), Leptin ve PPAR-gama düzeyleri arasındaki ilişkiyi diğer bağımsız değişkenler (Sosyodemografik bilgiler, Beden Kitle İndeksi (BKI), Diyabet süresi, HgbA1c) açısından kontrol ederek araştırmaktır. Materyal ve Metod: İstanbul Üniversitesi İst. Tıp Fak. İç Hastalıkları A.B.D Endokrinoloji ve Metabolizma Has. B.D. Polikliniğinde 18-65 yaş arası Tip 2 DM tanısı ile takip edilen çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılayan 63 hasta çalışmaya dahil edilebilmiştir. Katılımcılara, telefon aracılığı ile ulaşılarak, 8 saatlik açlık periyodunun ardından sabah 07:00-09:00 saatleri arasında kan örneği alınması, antropometrik ölçümlerinin yapılması, vital bulgularının kaydedilmesi ve gözlemci eşliğinde psikiyatrik veri toplama araçlarının doldurulması amacıyla İst. Tıp Fak. Psikiyatri A.B.D.'na gelmeleri istenmiştir. Hasta dosyalarının incelenmesi ile; HgbA1c düzeyleri, tanı konulmuş Tip 2 DM süresi, mevcut diyabet tedavisi, diyabete bağlı komplikasyon gelişip gelişmediği ve ek ilaç kullanımı incelenmiş ve katılımcıların klinik takip formuna not edilmiştir. Tüm katılımcılara sosyodemografik ve form doldurulmuştur. Tüm katılımcılara Beck Depresyon Envanteri ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların 25'i erkek (%39.7), 38'i (%60,3) kadındır. Beck Depresyon Ölçeğine göre kesme puanı 17 olarak alındığında sendromal düzeyde depresyon oranı %31.7 olarak bulundu. Depresyonu olan grup ile olmayan grup arasında HgbA1c düzeyleri açısından istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmamıştır (p=0.099). Depresyonu olan grup ile olmayan grup arasında diyabete bağlı gelişen mikrovasküler komplikasyonlar açısından istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılık saptanmamıştır (p=0.080). Depresyonu olan grup ile olmayan grup karşılaştırıldığında; serum CRP ve Leptin düzeyleri depresyonu olan grupta anlamlı derecede yüksek saptanırken (p=0.001, p=0.025), IL-1β, IL-10, IL-6 ve PPAR-γ düzeyleri açısından anlamlı düzeyde bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is well known that psychiatric disorders are prevalent in patients with diabetes. Most patients who are genetically predisposed to type-2 diabetes mellitus (DM) are at increased risk for being over-weighted. On the other hand, obesity is an important risk factor for type 2 DM (5). However, the factors associated with the relationship between type 2 DM, obesity and depressive symptoms have not exactly identified yet. Obesity has been considered to play an essential role in this process. The aim of this study is to investigate the association between the presence of major depressive disorder in patients with type 2 DM and levels of inflammatory markers (e.g. CRP, IL-6), Leptin as well as PPAR-gamma while controlling forindependent variables (e.g. socio-demographic information, body mass index – BMI,duration of diabetes, HgbA1c). Materials and Methods: A total number of63 patients between the ages of 18-65 years who were followed up with the diagnosis of type 2 DM in Endocrinology and Metabolism outpatient clinic of Department of Internal Diseases, Istanbul University Faculty of Medicineand met the inclusion criteria were involved in the study. The patients who were reached by phone were referred to Department of Psychiatry, Istanbul University Faculty of Medicineafter detailed information given and consent taken.A blood sample was obtained between 7 a.m. and 9 a.m., following 8 hours of fasting. Anthropometric measures and vital signs were recorded. All participants were asked to fill out a socio-demographic information form, Beck Depression Inventory (BDI) and Beck Anxiety Inventory (BAI) under supervision of a researcher involved in the study. Clinical information such as HgbA1c levels, duration of diabetes, current diabetes medications, diabetes-related complications and other medications that the patients had been taking was found from the patients' health records and collected in a clinical follow-up form. Results: 25 out of 63 patients (39,7%) were male and 38 of them are female (60,3%). When BDI cut off score was considered as 17, the rate of depression at syndrome level was found as 31.7%. There was no statistically significant difference in HgbA1c levels of the patients with or without depression (p=0.099). As for diabetes-induced microvascular complications, there was no statistically significant difference between depressed and non-depressed patients with type 2 DM (p=0.080). Serum CRP and Leptin levels were significantly higher in the patients with depression when compared to the ones without depression (p=0.001 and p=0.025, respectively), whereas there was no significant difference for IL-1 β, IL-10, IL-6 and PPAR- γ levels.