Süleyman Demirel Üniversitesi Acil Servisine başvuran yetişkin travma vakalarında travma skorları ile oksidatif stres faktör düzeyleri arasındaki ilişkinin karşılaştırılması
Comparison of the correlation between the 'trauma scores' and 'oxidative stress factor levels' in adult trauma cases consulting to Süleyman Demirel University Hospital Accident and Emergency Service
- Tez No: 267256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN GÖKBEN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı travma skorlarından DTS'nun hastaların yaralanma ciddiyetini ve prognozlarını belirlemedeki etkinliğini ve bu skorun travmada değişkenlik gösterebileceğini düşündüğümüz oksidatif stres ölçütlerinden TOS ve TAS ile ilişkisini araştırmaktır.Oksidatif Stres, serbest radikaller ile canlı organizmadan bunları uzaklaştıran antioksidan mekanizma arasındaki dengenin reaktif oksijen türleri lehine bozulmuş olmasıdır. Oksidatif stres durumunun ölçülerek ortaya konulması, doku hasarı ve alınabilecek önlemlerle ilgili fikir oluşması yönünden iyi bir uyarıcı gösterge niteliğindedirSüleyman Demirel Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalına 1 Ocak - 31 Aralık 2009 tarihleri arasında travma ile başvuran yetişkin hastalardan travma skorlarına göre 30 hafif travma, 30 ağır travma hastası ve 30 sağlıklı erişkin çalışmaya alındı. Tüm hastalar için yaş, cinsiyet, vital bulgular, özgeçmişleri, yaralanan organ, travma şekli ve sonuçlanımları ile ilgili bilgiler kaydedildi. Tüm hastalar için GKS ve DTS hesaplanıp TOS ve TAS çalışılmak üzere kanları alındı.Hastalarımızın yaş ortalaması 41.6, kadın/erkek oranı 1/ 4.4 idi. En sık travma şekli AİTK(%43.3), en sık maruz kalınan bölge baş-boyun(%41.7) idi. Hastaların 18(%30)'i Anestezi Yoğun Bakıma, 18(%30)'i diğer servislere yatırıldı. 10 (%16.7) hasta taburcu edildi, 5(%8.3) hasta öldü.Travmayla başvuran olguların TOS ve OSİ değerleri ortalaması, kontrol grubuna göre yüksek, TAS değerleri ortalaması ise daha düşük tespit edildi.Ağır travmalı hastaların TOS ve OSİ değerleri ortalaması, hafif travmalı hastalara göre yüksek, RTS ve TAS değerleri ise düşük olarak bulundu.Çalışmamızda serum TOS ve TAS düzeyleri üzerine GKS ve RTS'nin etkili olduğunu belirledik. Buradan travmalı hastaların değerlendirmesinde subjektif değerlendirme şekli olan travma skorları yerine objektif değerlendirme imkanı sağlayan TOS ve TAS değerlerinin daha anlamlı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In the present study, it?s aimed to determine to what extend RTS is significant in terms of determining the severity of injuries and prognosis and analyze the correlation between that significance rate and TOS and TAS which are considered to vary in trauma cases.Oxidative Stress is the imbalance between the free radicals and antioxidant mechanism detoxifying them in terms of reactive oxygen types. Determining oxidative stress level through measuring is an effective cautionary signal in the way of forming an opinion about tissue damage and the precautions to be taken.30 adult patients with severe trauma, 30 adult patients with light trauma from the adult patients who consulted to Süleyman Demirel University Department of Emergency Medicine with the disease of trauma between the dates January 1st and December 31st, 2009 and 30 healthy adults were involved in the study. Age, sex, vital signs, resumes, injured organ, type of trauma and results were recorded for all the patients. GCS and RTS scores were determined for all the patients and their blood was drawn for analysis of TOS and TAS.The average age of the patients is 41.6; male-female proportion is 1/4.4. The most common trauma type is motor vehicle accident (43.3%), and the most common part of the body exposed to trauma is head and neck with the percentage of 41.7%. 18 of the patients (30%) were put into the intensive care unit and 18 of the patients (30%) were put to the other services. 10 of the patients (16.7 %) were discharged from the hospital and five patients with the percentage of 8.3% died.The average of TOS and OSI of the cases consulting to the service with trauma is found to be higher in comparison with the control group and TAS scores are stated to be in a lower degree.The average of TOS and OSI results of the patients with severe trauma is higher compared to the patients with light trauma and their RTS and TAS scores are found to be lower.In the present study, we stated that GCS and RTS have an effect on TOS and TAS levels. On the basis of these findings, it?s maintained that for trauma cases TOS and TAS scores are more effective providing objective analysis instead of trauma scores which is a way of subjective measurement