Sıcak-soğuk peritoneal lavajın peritoneal adezyon ve peritoneal fibrinolitik sistem üzerine olan etkilerinin araştırılması
Research of effect of hot-cold peritoneal lavage on peritoneal adhesion and peritoneal fibrinolytic pathways
  1. Tez No: 267255
  2. Yazar: YAVUZ SAVAŞ KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER RIDVAN TARHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Postoperatif adezyonlar günümüzde halen önemli morbidite sorunudur. İntraabdominal operasyon geçiren hastaların % 90' ına yakınında adezyon oluşmakta ve % 3' ünde intestinal obstrüksyon gelişmektedir.Postoperatif adezyonlar, peritoneal iskemi, yabancı cisim granülomları peritonun kuruması ve dokuların manüplasyonla abrazyona uğraması nedeniyle oluşurlar. Periton yaralanmasından birkaç saat sonra, fibrin matriks fibrinoliz denen bir süreçle yıkılır ve 72 saat içinde absorbe olur. Fibrinolitik sistemde, inaktif proenzim plazminojen, t-PA yada uPA vasıtasıyla aktif plazmine dönüştürülür. Normal fibrinolitik aktivite varlığında, fibrin matriks yıkılır, metaplazi ilerler, yaralanan yüzey boyunca mezotel hücreleri belirir ve periton, kalıcı adezyon gelişmeksizin onarılır. İskeminin eşlik ettiği peritoneal yaralanmada fibrinoliz kesitiye uğrar ve fibrinolitik aktivite PAI-1 ve PAI-2' nin artışı ile baskılanır.Fibrinolitik sistemin fizyolojik olarak devam etmesi için gerekli olan termojenik etki üzerinde fazla çalışma yapılmamıştır. 37 ºC üzerindeki sıcaklıklardaki serum fizyolojik lavajının adezyonu arttırdığı ve sıcaklıkla adezyonun doğru orantılı olarak arttığı gösterilmiştir.Peritoneal lavaj laparotomi sırasında hemorajik materyalleri , enfekte materyalleri ve yabancı cisimleri uzaklaştırmak amacıyla sıkça kullanılan bir yöntemdir. Serum fizyolojik ise peritonel lavaj mayisi olarak en sık kullanılan ajandır.Deneysel modelimiz çekal abrazyon modeli olup laparotomi sırasındaki travmayı simüle edecek şekilde tasarlanmış ve sıcak peritoneal lavajın adezyonları önemli ölçüde azalttığı saptanmıştır. Sıcak lavaj uygulaması doku PAI-1 düzeylerini düşürerek etki göstermiştir. PAI-1 düzeylerinin düşük olması t-PA' nın inhibisyonunu azaltacağı için plazminin plazminojene dönüşümü artmış ve daha az fibrin oluşmuştur. Morfolojik olarak adezyon skorlamasına bakıldığında ise hem adezyon skoru daha düşük hem de adezyon olan denek sayısı daha az bulunmuştur. (p= 0,001) Çalışmamız göstermiştir ki 37 °C' de yapılan periton lavajı oda ısısında (22 °C) yapılan peritoneal lavaja göre daha az adezyona neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays postoperative adhesion is important cause of morbidite. Adhesion develops in % 90 of patient whom underwent intraabdominal operation and intestinal obstruction develops in % 3 of these.Postoperative adhesion becomes because of peritoneal ischemia and drying, foreing body granuloms and abrasion with manipulation of tissue. A few hours after peritoneal injury, fibrin matrix destroyed in fibrinolytic proces and absorbs in 72 hours. Proenzyme plasminogen which is in active is transformed via t-PA or uPA in fibrinolytic process. At normal fibrinolytic proces activity fibrin matrix destroyed, metaplasia improves, mesothelial cells migrate all the line of injury side without adhesion injuried tissue is reparied. Fibrinolysis is interfered at peritoneal injury with ischemia and supressed with inreases of PAI-1 and PAI-2.There is no more research about required termogenic effect on continueing phisyological fibrinolytic process. Lavage with hiperthermic serum saline improve the adhesion temparature have directly propotion. Peritoneal lavage is occasionally used method for remove enfected and hemorrhagic material and foreing bodies. Saline is frequently used agent for peritoneal lavage.Experimental model of caceum abrasion as designed or stimulating trauma in laparotomy and isothermic peritoneal lavage significantly blocks the adhesions. Administing isothermic lavage decreases the PAI-1. Because of decreased PAI-1 levels diminishes inhibition of t-PA, plazmin to plasminogen transformation increase and more loss fibryn occured. Adhesion occured experment and morphologic adhesion scar diminished (p=0,001). In our research shows that isothermic peritoneal lavage diminished adhesion according to hypothermic peritoneal lavage.