Karnozin ve melatoninin asetaminofen aracılı akut karaciğer toksisitesi üzerine olan etkilerininin araştırılması
Evaluation of the effects of carnosine and melatonin on acetaminophen induced acute liver toxicity
- Tez No: 267257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ÖNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Asetaminofen, dünya çapında yaygın şekilde kullanılan ateş düşürücü ve ağrıkesici ilaçlardan biridir. Fakat bu ilacın karaciğerde hasarlanma yaparak yetmezliğeyol açtığına dair çok sayıda çalışma vardır. Melatonin bilinen en güçlüantioksidanlardan olan bir hormundur. Karnozin güçlü antioksidan özelliklerigösterilmiş bir dipeptiddir. Yapmış olduğumuz bu çalışmada; asetaminofenin,sıçanların karaciğer dokusunda meydana getirdiği yapısal değişikliklere, karnozin vemelatoninin etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.48 adet Wistar albino dişi rat rastgele 6 eşit gruba bolündü. Gruplar; Kontrol,Asetaminofen (1 g/kg, i.p, tek doz), Melatonin (10 mg/kg, i.p, tek doz), Karnozin(250 mg/kg, i.p., tek doz), Asetaminofen + Melatonin ve Asetaminofen + Karnozinolacak şekilde planlandı. Deney sonunda serum Total Antioksidan Status (TAS),Total Oksidan Status (TOS) değerleri ölçüldü ve Oksidatif Stres İndeksi (OSİ)değerleri hesaplandı. Karaciğer dokularının histolojik incelemesi yapıldı veimmünohistokimyasal olarak karaciğerde indüklenebilir Nitrik Oksit Sentaz (iNOS)enzimi miktarına bakıldı.Histolojik olarak, Asetaminofen grubunda sıçan karaciğer dokusunda oluşansantral ven çevresi nekrozun ve hasarlanmanın; Asetaminofen+Melatonin veAsetaminofen+Karnozin gruplarında belirgin azalma gösterdiği gözlemlendi. iNOSenzim miktarının Asetaminofen grubunda çok fazla boyanma göstererek, artışgösterdiği gorüldü. Asetaminofen+Karnozin ve Asetaminofen+Melatoningruplarında boyanma miktarı, Kontrol grubuna göre artmış olmasına rağmen,Asetaminofen grubuna göre daha az miktarda olduğu tespit edildi. Asetaminofengrubunda meydana gelen TOS ve OSİ artışının, diğer gruplarda istatistiksel olarakanlamlı derecede azalma gösterdiği gözlendi. Bu azalış miktarı,Asetaminofen+Karnozin grubunda diğer gruplara göre daha fazlaydı. Sonuç olarak;yüksek doz asetaminofenin rat karaciğer dokusu üzerine olan toksik etkilerininönlenmesinde karnozinin düzeltici etkilerinin melatonine göre daha fazla olduğusonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
Acetaminofen, is the most common using pain and fever reducing medicalagent worlwide. But there is a lot of study, suggesting this medicine makes sufferingof liver via liver damage. Melatonin, which is a famous powerful antioxidant, is ahormone. Carnosine is a powerful antioxidant dipeptide. In our study; our goal wasto compare melatonin and carnosine for their effects on Acetaminophen?s damage onrat liver tissue.48 Wistar albino female rats were randomly divided into six equal groups.Groups planned as: Control, Acetaminophen (1 g/kg, i.p. , single dose), Melatonin(10 mg/kg, i.p., single dose), Carnozine (250 mg/kg, i.p., single dose),Acetaminophen+Melatonin and Asetaminofen+Carnozine. At the end of the study;Serum Total Oksidant Status (TOS) and Total Antioxidant Status (TAS) levelsmeasured and Oxidative Stress İndex (OSİ) values calculated. Liver tissue samplesexamined histologically and the amount of liver tissue?s induceble Nitric OxideSentase (iNOS) enzime, examined immunohistochemically.In histological exammination; damage and sentrolobuler necrozis in the ratliver tissues of the Acetaminophen group?s, decreased in theAsetaminophen+Melatonin and the Asetaminophen+Carnosine groups, distinctly. Inthe Acetaminophen group, iNOS receptor range increased. In theAcetaminophen+Melatonin and the Asetaminophen+Carnosine groups, a little morestaining were present when compared to the Control group and this staining is verylow than the staining of the Acetaminophen group?s. The more increased values ofTOS and OSİ parameters in the Acetaminophen group, decreased statisticallysignificant in the other groups. This decrease is esspecially seen in theAcetaminophen+Carnosine group. We have concluded that; about preventing highdoses of acetaminophen?s toxic effects in the rat liver tissues, carnosine has powerfuleffects than melatonin.