Karnozin ve taurinin akut miyokard infarktüslü sıçanların kalp dokusunda hücre hasarı ile prooksidan - antioksidan denge üzerine etkilerinin incelenmesi
The effect of carnosine or taurine treatment on prooxidant - antioxidant balance and tissue damage of rats with myocardial infarction
- Tez No: 225251
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DOĞRU ABBASOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Serbest radikaller dokularda nekrotik ve apoptotik değişimlerin oluşumunda etkin bir rol oynarlar. Akut miyokard infarktüsünde (AMİ) görülen doku hasarında da radikal oluşumundaki artışın yol açtığı oksidatif stres etkili olmaktadır. İzoprenalin (İP), akut irreversibl miyokard hasarı oluşturan sentetik bir ß-adrenerjik agonisttir. Yüksek dozda İP uygulaması ile insanlardaki AMİ'e benzer bir tablo yaratılmaktadır. İP'ye bağlı AMİ'nin oluşumunda da oksidatif stresin katkısı olduğu ileri sürülmektedir.Çalışmamızda öncelikle sıçanlara, 100mg/kg ve 300 mg/kg (i.p.) olmak üzere iki farklı dozda İP uygulayarak miyokard hasarı oluşturmak ve bu uygulamadan 3, 6 ve 24 saat sonra serumda troponin düzeylerindeki ve kalp dokusunda prooksidan-antioksidan dengedeki değişimleri incelemek istedik. Bu amaçla kalp dokusunda malondialdehit (MDA), protein karbonil (PK) ve glutatyon (GSH) düzeyleri ile süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktiviteleri ölçüldü. İP uygulaması (100 ve 300 mg/kg) serum troponin T düzeylerinde 3, 6 ve 24. saatlerde anlamlı artışlara sebep oldu. İP uygulamasından 3 ve 6 saat sonra, kalp MDA ve PK düzeylerinde bir artış bulunmamasına rağmen, GSH düzeylerinde, SOD ve GSH-Px aktivitelerinde bazı değişiklikler saptandı. Bununla birlikte, İP uygulamasından 24 saat sonra, kalpte antioksidan sistemin baskılandığı gözlendi.Karnozin (b-alanil-L-histidin), güçlü antioksidan etkilere sahip bir dipeptittir. Taurin (2-aminoetan sülfonik asit) ise organizmada sisteinden sentez edilen, protein yapısına katılmayan antioksidan etkili bir amino asittir. Çalışmamızda ayrıca İP ile birlikte uygulanan karnozin (250mg/kg; i.p.) veya taurinin (250mg/kg; i.p.), kalp dokusunda gelişen hasarı ve oksidatif stresi önleme/azaltma potansiyeli olup olmadığını belirlemek istedik. Tek başına İP ve İP ile birlikte karnozin veya taurin uygulanan sıçanlarda elde edilen bulgular karşılaştırıldığında, gruplar arasında serum troponin T düzeyleri ile kalp MDA ve PK düzeyleri ve SOD aktivitelerinde bir farklılık bulunmadı. Buna karşılık, İP ile birlikte karnozin ve taurin uygulaması kalp GSH düzeylerinde ve GSH-Px aktivitesinde bir artışa neden oldu.
Özet (Çeviri)
Free radicals play an important role in apoptotic and necrotic changes in tissues. Oxidative stress also affects tissue injury in acute myocardial infarction (AMI). Isoprenalin (IP) is a synthetic ß-adrenergic agonist which causes irreversible myocardial injury. When IP was applied in high doses to experimental animals, alterations in heart tissue resemble to human myocardial infarction. It has been implicated that oxidative stres contribute in development of IP-induced AMI.In this study, IP treatment (100 and 300 mg/kg, i.p.) was given to rats to produce myocardial injury and serum troponin T levels and prooxidant-antioxidant balance were determined in cardiac tissues of rats. For this reason, malondialdehyde (MDA), protein carbonyl (PC) and glutathione (GSH) levels as well as superoxide dismutase (SOD) and GSH peroxidase (GSH-Px) were measured 3, 6 and 24 hours after IP treatment. IP treatment (100 and 300 mg/kg, i.p.) caused significant increases in troponin T levels at 3, 6 and 24 hours. Although there were no increases in MDA and PC levels, some changes were detected in GSH levels and SOD and GSH-Px activities at 3 and 6 hours following IP treatment. However, antioxidant system was observed to be depressed in cardiac tissue 24 hour after IP treatment.Carnosine (ß-alanyl-L-hystidine) is a dipeptide which has powerful antioxidant effects. Taurine (2-aminoethanesulfonic acid) is a nonprotein amino acid which is synthesized from cysteine and it also has antioxidant effects. In this study, we aimed to investigate whether carnosine (250 mg/kg, i.p.) or taurine (250 mg/kg, i.p.) treatment prevent tissue injury and oxidative stress in cardiac tissue in IP-treated rats. There were no changes in serum troponin T levels and cardiac MDA and PC levels and SOD activities, but increases in GSH levels and GSH-Px activities in IP-treated rats together with carnosine or taurine as compared to IP-treated rats.