Nöropatik sıçanlarda serum asimetrik dimetilarginin düzeyleri
Serum asymmetric dimethylarginine levels in neuropathic rats
  1. Tez No: 267262
  2. Yazar: EMİN HAFIZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULUGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Biz bu çalışmada, endojen nitrik oksit sentaz inhibitörü olan asimetrik dimetilarginin düzeyinin, nöropatik ağrı oluşturulmuş olan sıçanlarda değişime uğradığı hipotezini, siyatik siniri bağlanmış sıçanlarda plazma asimetrik dimetilarginin seviyelerinin ölçümü yoluyla araştırdık.Sıçanlar 2, 4, 8 hafta beslenen gruplara ayrıldı. Kontrol grubu dışında kalan sıçanların siyatik sinirlerinin ½ - 1/3 kısmı sıkıca bağlandı. Nöropatik ağrı belirteçleri olan allodini ve hiperaljezi ölçümleri 3 gün ara ile yapıldı. İki hafta beslenen grupta allodini oluşmamasına karşın, 4 ve 8 hafta beslenen gruplarda belirgin olarak gözlendi. Termal hiperaljezi ise siyatik sinir ligasyonu yapılmış grupların hiçbirinde ortaya çıkmadı. Her beslenme periyodunun sonunda hayvanlara anestezi verilerek intrakardiyak kan örnekleri alındı. Siyatik siniri bağlanmış sıçanların, asimetrik dimetilarginin, simetrik dimetilarginin, L-arginin ve L-homoarginin düzeyleri kontrol gruplarına göre farklı bulunmadı.Sonuçlarımız parsiyel siyatik sinir ligasyonu yapılarak oluşturulan nöropatik ağrılı sıçanların; plazma asimetrik dimetilarginin, simetrik dimetilarginin, L-arginin ve L-homoarginin düzeylerinin değişmediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, we investigated whether plasma asymmetrical dimethylarginine levels change in neuropathic rats.Rats were divided into three groups of 2-, 4-, and 8- week feeding duration. Partial sciatic nerve ligation was made by tightly tying 1/3 to ½ of the dorsal portion of the sciatic nerve. Neuropathic pain symptoms, allodynia and hyperalgesia, were measured every 72 hours. Allodynia was prominent in the 4 and 8-weeks fed groups while it was not observed in the 2-weeks fed ones. Thermal hyperalgesia was not seen in any of the groups with sciatic nerve ligation. At the end of every feeding period, intracardiac blood samples were taken from the rats under anesthesia. No significant difference in asymmetrical dimethylarginine, symmetrical dimethylarginine, L-arginine, and L-homoarginine levels were found, between the control and sciatic nerve-ligated rats.Our results show that asymmetrical dimethylarginine, symmetrical dimethylarginine, L-arginine, and L-homoarginine levels do not change in rats with sciatic nerve ligation, in contrast to our hypothesis.