İyonizan radyasyonla oluşturulan katarakt modelinde curcuminin rolü.
The role of curcumin on ionizing radiation induced experimental cataract model.
  1. Tez No: 267261
  2. Yazar: SEHER ÇİMEN ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİKMEN DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızda, antioksidan etkisi birçok çalışma ile gösterilmiş olan curcuminin, radyasyon hasarına bağlı gelişen katarakt oluşumunu engelleyici etkisi olup olmadığını incelemeyi planladık.Deneyimizin ilk ve son günü slit-lamp biyomikroskop ile katarakt değerlendirmesi yapıldı. Toplam altı gruba ayrılan sıçanlardan ilk gruba hiçbir uygulama yapılmadan, kontrol grubu olarak ayrıldı. II. gruba dimetilsülfoksit; III. gruba dimetilsülfoksit + curcumin, IV. gruba radyoterapi, V. gruba radyoterapi + dimetilsülfoksit ve VI gruba radyoterapi sonrası dimetilsülfoksit içinde çözünmüş curcumin verildi. Radyoterapi uygulanan gruplara, toplam 15 Gray iyonizan radyasyon verildi. Çalışmanın son günü lensler enükle edilip, dokuda total antioksidan, malondialdehit ve glutatyon peroksidaz düzeylerine bakıldı.Radyasyon alan grupta %100 oranında katarakt gelişti. Radyasyon sonrası curcumin verilen grupta katarakt oranı %40'a düştü ve 1 ve 2. derecede sınırlı kaldı.Çözücü olarak kullandığımız dimetilsülfoksitli grubun kliniğinde fark olmaması çözücümüzün etkisi olmadığını düşündürürken, bu grupta malondialdehid düzeyinde anlamlı düşmenin görülmesi, dimetilsülfoksidin antioksidan özelliğini düşündürdü.Radyoterapi sonrası lens dokusu antioksidan enzim düzeylerinin, curcumin verilen grupta anlamlı olarak yükselmesi, malondialdehid düzeyinin ise düşmesi klinik sonuçlarımızı desteklemektedir. Ancak radyoterapi sonrası curcumin uygulanan grupta glutatyon peroksidaz enzim düzeylerinin, sadece radyoterapi verilen grup ile karşılaştırıldığında yükselmesine rağmen istatiksel olarak anlamlı olmaması düşündürücüdür.Günümüzde kataraktın tek tedavi yöntemi cerrahidir. Fakat diyabet hastalığı ve iyonizan radyasyona maruz kalma gibi nedenlerle tetiklenen katarakt oluşumunu önleyici ya da geciktirici curcumin gibi antioksidan ajanların kliniklerde kullanımı için daha kapsamlı hayvan ve insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Antioxidant effects have been shown of curcumin in a lot of work. We plan to see the effect of curcumin on cataracts developed by radiation damage. Animals were divided into six groups. 15 Gy dose total was given to IV, V, VI. groups for radiation damage.First and last day of our experiment we have evaluate cataract with slit-lamp biomicroscope. Nothing was done to group I as control group. Dimethyl sulfoxide were given in group II, dimethyl sulfoxide + curcumin were given in group III. Group IV were radioterapy group, group V radioterapy + dimethyl sulfoxide and at groupVI curcumin dissolved in dimethyl sulfoxide after radioterapy. The last day of work lenses were taken. Antioxidant, malondialdehyde, glutathione peroxidase levels were measured in lens tissue.We have seen %100 cataract in radiation group. Cataract rate fell to %40 and limited at degree1 and 2 in group which curcumin were given. In the group DMSO, there was not significant difference in clinic. So this result thougt that DMSO probably has no effect.In radiation group, antioxidant enzyme levels were decreased, MDA levels were increased. There was an increase in antioxidant enzyme levels and significantly decrease at MDA in group which curcumin were given. Glutathione peroxidase increased in irradiation + curcumin group, compared with only radiotherapy group. But this was not statistically significant.It was concluded that, the use of curcumin as an antioxidant agent to prevent cataract formation which surgery is still be a single treatment, may be beneficial for clinical usage. But new and extensive human and animal studies are needed to be done for antioxidants such as curcumin.