Egzersizin natriüretik peptit yanıtı ve adiponektin üzerine etkileri
The effect of exercise on natriuretic peptide response and adiponectin
- Tez No: 267263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ARZU VARDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Natriüretik peptitlerin egzersize yanıt olarak değişim gösterdiği önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada, farklı bir egzersiz tipi olan supramaksimal anaerobik egzersize yanıt olarak plazma atrial natriüretik peptid, B-tipi natriüretik peptid ve adiponektin düzeylerindeki değişim araştırıldı. Bu değişimin kan hematokrit, laktat ve kan basıncı düzeyleri ile ilişkisi incelendi. Yaş ortalaması 20,7 ± 1,7 yıl olan 31 sağlıklı genç erişkin gönüllü (16 kız, 15 erkek) çalışmaya alındı. Bisiklet ergometresinde Wingate anaerobik egzersiz testi öncesi ve sonrası alınan kan örneklerinde atrial natriüretik peptid, B-tipi natriüretik peptid ve adiponektin ölçümleri yapılarak sistolik, diyastolik kan basıncı, kalp hızı, kan hematokrit ve laktat düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Previous studies demonstrated that natriuretic peptides change in response to exercise. In this study, changes in plasma atrial natriuretic peptide (ANP), brain natriuretic peptide (BNP), and adiponectin levels in response to supramaximal anaerobic exercise as a different exercise type, were investigated. The relationships of above-mentioned changes with hematocrit, lactate and blood pressure were also examined. Thirty-one young adult volunteers (16 girls and 15 men) with a mean age of 20,7 ± 1,7 years were included to the study. Atrial natriuretic peptide, B-type natriuretic peptide and adiponectin measurements were performed in blood samples taken before and after Wingate anaerobic exercise test on cycle ergometer. Systolic, diastolic blood pressures, heart rate, hematocrit and blood lactate levels were also recorded.